Bayrak

BAŞKANIN MESAJI

Aziz Şaşa

RÜÇHAN ÖZATAY (TA2AH) SK

            60’lı yılların sonlarından beri aktif Radyo Amatörlüğü faaliyetleri yürüten, TRAC’da geçmişte yöneticilik yapan değerli dostumuz Rüçhan’ın 29.12.2019 günü Bodrum’da ebediyete intikal ettiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum.

            Rüçhan’ın adını, Lise öğrencisiyken, 1967 yılında TRAC’da Radyo Amatörlüğü ile ilgili faaliyetlere katılan bazı okul arkadaşlarından ilk kez duymuştum.  O dönemin “aktifleri” arasında yer alan ve o dönem kendileriyle tanışıp istasyonlarını ziyaret ettiğim Nuri ÇATAKOĞLU (TA1Q ex TA1NC) ve Kamuran TOPAKOĞLU (TA2AI ex TA1KT) ondan çok bahsederlerdi.

            Araya Yükseköğrenim için yurt dışına çıkışım, iş yaşamı ve elbette yasa değişikliği için bekleyiş dönemi girdi. Ancak 1983 yılında, 2813 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği dönemde TRAC’a üye olup Cemiyetin Kocamustafapaşa Semtindeki merkezine gittiğim günlerin birinde oraya elinde Mizuho marka bir qrp cihazla geldi ve 15 m bandında 3 W güçle yaptığı dx haberleşmelerini keyifle anlattı. O tanışmamızdan sonra irtibatımız süregeldi.

            Çok iyi bir cw operatörü ve Radyo Amatörüydü. QRP konusunda gerçek bir ustaydı. Yenilikleri takip eder ve bunlarla ilgili paylaşımlar yaparak bilginin yayılması için gayret sarfederdi.

            Kadıköy Şubemiz ve Genel Merkez yönetimlerinde yer aldığı dönemlerde daha da yakın tanıma fırsatını buldum kendisini.

O dönemde yaptığım gözlemler sonucunda Rüçhan’ın “Çelebi” tanımına tam anlamıyla layık bir kişiliğe sahip olduğunu söylemek isterim. Sakin, uzlaştırıcı, dengeli ve saygılı kişiliği “Çelebi” sıfatının tam karşılığıydı.

Muğla’da 2015 yılından beri yürütmekte olduğumuz çalışmalar esnasında kendisiyle irtibat kuruyor ve Muğla ve özellikle kendisinin yaşadığı Bodrum’da Radyo Amatörlüğünü yaygınlaştırıcı çalışmaları müştereken yürütme planları yapıyorduk.

Geçen yıl bahar aylarında ortaya çıkan sağlık problemlerinin üstesinden gelinebilmişti. O günlerde Muğla Şubemiz Başkanı Cüneyt Bey’le (TA4ICM) birlikte kendisini hastanede ziyaret etmiştik. Bodrum Temsilcimiz Göksel Bey’de (TB4GI) kendisiyle irtibattaydı.

 Ama hastalık bu sonbahar tekrar nüksettiğinde ne yazıktır ki tedavi mümkün olmadı ve kendisini kaybettik.

Maalesef bu kıymetli insanla birlikte Radyo Amatörlüğünün keyfini yeni Amatörler kazanmaya yönelik çalışmalarda yaşamak nasip olmadı.

Kendisine Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, yakınlarına, dostlarına ve TRAC camiasına sabır ve başsağlığı dilerim.

 

   Aziz ŞASA,TA1E

TRAC Genel Başkanı

 

TA2AH-SK  Rüçhan ÖZATAY

Fotoğraf sağdan TA2AH-SK  Rüçhan ÖZATAY, TA2RA Mert ÇANAKÇILARLI, 
TA2AO Osman Dündar MEMİŞYAZICI, TA1CQ Ahmet Deniz KAHVECİOĞLU

Fotoğraflar için TA1D, TA2AO teşekkürler