Bayrak

14.YM1KT Tekirdağ Fied Day etkinliği 1 Haziran'da Yapılacaktır

  • 24.05.2014
14.YM1KT Tekirdağ Fied Day etkinliği 1 Haziran'da Yapılacaktır

        Bu yıl  14. kez düzenlenecek olan YM1KT  FIELD DAY  etkinliğimiz 01.06.2014 tarihinde Tekirdağ ATATÜRK ORMANI piknik alanında  yapılacaktır.

ATATÜRK ORMANI piknik alanı İstanbul istikametinden Tekirdağ’a giriş istikametindedir. Field day alanı olarak belirlediğimiz alan şehir e 5 km kadar uzaklıkta olmasına rağmen  hemen 500 m yakınında büyük bir alışveriş merkezi bulunmakta dır. bu yıl Bulgaristan dan  gelecek olan BFRA  ARDF  Menajeri LZ1RT Rusko RUSEV  ve ekibi  tarafından   TA da bilinmeyen FOX HUNTIHG (TİLKİ AVI) konusunda bir demo yapacaklardır. Etkinlik sırasında  bu amaçla kullanılan alıcı verici örnekleri sergilenecek  olup,  Gelecek sene den itibaren IŞIKLAR Dağında parkur oluşturup, katılacak ülkelerle birlikte TİLKİ AVI  yarışması da düşünmekteyiz. 

        Bütün radyo amatörü arkadaşlarımıza duyurulur.

 

TRAC TEKİRDAĞ Şube sekreteri

TA1ED  METİN KORKMAZ

 

 

FOX HUNTİNG   ( TİLKİ AVI) nedir?


      Amatör Radyo Yön Bulma (ARDF)  yada radyo amatörleri arasındaki popüler  tarifi  ile TİLKİ AVI (FOX HUNTİNG) sınırları önceden belirlenmiş  ormanlık ve engebeli  arazi içinde önceden saklanmış  ve belirli mors  mesajlarını belirli zamanlama süresi içinde yapan  radyo vericilerinin (TİLKİLERİN! ) yayın yapması ve   avcıların  radyo alıcısı, harita ve pusula kullanarak, bu vericileri  bulma sporudur.

      TRAC  Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyetinin  1966 yılında yayınlanan dergilerinde yazdığına göre  o yıllarda 3222 sayılı kanunun da etkisiyle ,  1adet sinyal jeneratörü  kullanılarak TRAC. Tarsus  şubesi  üyelerince bir tilki avı düzenlenmiş olup  daha sonraki yıllarda başka bir faaliyet bilinmemektedir.  ORYENTARİNG  sporuna da çok benzeyen bu faaliyette  1/10000 ölçekli harita ve  pusula  ile birlikte  vericinin (Tilkinin) frekansına göre el ile taşınabilir alıcılar ve yönlü antenler   kullanılmakta  olup,sporcuların haritala, pusula  kullanma becerileri ve kondüsyonları  başarılarını  etkilemektedir. Ülkemizde bilinmeyen bu spor dalı dünyada oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. 2012 yılın da Sırbistan’da  yapılan dünya şampiyonasına  4 kıta 33 ülkeden 570’in üzerinde sporcu katılmıştır.

      Radyo amatörlüğünü, sporculuğu ve yön bulma  becerisini geliştiren bu aktivitenin  yurdumuzda da  yapılması ve  tanıtımı için   01.06.2014  tarihinde  bu yıl 14 kez düzenlemiş olduğumuz  FIELD DAY  etkinliğinde komşu ülke LZ, Bulgaristan dan  gelecek  BFRA  ARDF menejeri  LZ1RT Rusko RUSEV ve ekibi  ARDF sporu için bir sunum ve demo yapacaklardır.  Konu ile ilgilenen radyo amatörlerine duyurulur. 

 

TRAC Tekirdağ Şubesi Yönetim Kurulu