Bayrak

19 MAYIS ATATÜRK’ Ü ANMA, GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI

  • 18.05.2019
19 MAYIS ATATÜRK’ Ü ANMA, GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI

   Cumhuriyetimizin kurulmasındaki ilk adımdır ve en büyük temel taşlarından biridir. Bu nedenle, önemi göründüğünden çok daha büyüktür. Kutlanması, ne denli görkemli yapılırsa yapılsın yine de olması gerektiğinden azdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Türk Ulus’unun kalbindeki yerini, 19 Mayıs günü Samsun'a ayak bastığı gün almış ve bu günden başlayarak her geçen gün yeni derinlikler kazanmış ve ebedileşmiştir.  Bu günden sonra, Türk toprakları, Türk Vatanı olma özelliğini kazanmıştır. Onun içindir ki, Samsun'dan ve yurdumuzun dört bir köşesinden yola çıkan gençlerimiz, vatan topraklarını Anıt Kabir'e getirerek, Atalarının sonsuza kadar yatacağı toprakla birleştirirler. Bu olay, bölünmez bütünlüğümüzün sembolü olmuştur.

    Bu bayram, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Gençliği’ ne verdiği değerin ve duyduğu güvenin ifadesidir. Gençliğe hitabını bu günde yaparak, sonsuza kadar yaşaması için kurduğu Cumhuriyet'i Türk Gençliği’ ne emanet etmiş ve muhtaç olduğu kuvvetin damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu söyleyerek gençliği güçlendirmiş ve onurlandırmıştır. Hiçbir hitabet, bunun kadar gerçekçi, bunun kadar umut verici, bunun kadar cesur, bunun kadar aydınlık olamaz ve bu ölçüde kesinlik taşıyamaz. Bu nedenledir ki; bu hitap gençliğin kanına ve ruhuna sinerek ölümsüzleşmiştir. Atatürk'ün ilkeleri ve öğütleri, işte bu nedenle sonsuza kadar yaşayacaktır. Bundan hiç kimselerin şüphesi olmasın.

    Ülkemizi bölmek ve yıkmak isteyenlerin bütün çaba ve girişimleri, bu hitabın oluşturduğu çelikleşmiş irade önünde tarumar olacaktır. Türk Gençliği kendisine bırakılan emaneti canı pahasına koruyacaktır. Geçmişte şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklar, yeni kuşakların şehit kanlarıyla sulanmaya devam etmektedir.

    Atam müsterih uyu; Türk Gençliği verdiği sözü yerine getirmekte kararlıdır. Cumhuriyetimiz sonsuza kadar payidar olacaktır. “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” Ne mutlu böyle bir gençliğe sahip olan Türk Ulus’una Ne mutlu Atatürk'e...

19 Mayıs Atatürk' ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

TRAC GENEL MERKEZİ