Bayrak

Amatör Telsizcilik ve TRAC Atatürk Üniversitesi'nde Ders Oldu

  • 11.06.2015
Amatör Telsizcilik ve TRAC Atatürk Üniversitesi'nde Ders Oldu

      Atatürk Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi, Iş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nde okutulmakta olan Arama Kurtarma Bilgisi dersinin 12 nci Ünitesi “Afet Haberleşmesinde Temel Kavramlar” olarak belirlendi ve konular büyük oranda Amatör Telsizcilik ve Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti(TRAC)  olarak  şeklinde sıralandı.  Ünitenin yazılma işlemi; TRAC Kars Şubesi Başkanı ve Kafkas Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü Öğretim Üyesi  TA9J Prof.Dr İsmail Çakmak tarafından gerçekleştirildi. Amatör Telsizcilik ve TRAC’ın ayrı ayrı düşünülmesi olanaksızdır. Çünkü TRAC bir çok kamu kuruluşu ile protokoller imzalamış ve Türkiye Afet Müdahale Planı(TAMP) için akredite edilmiş tek sivil toplum kuruluşudur. Ünite yazılımında TAMP e hizmet gruplarından ayrıca bahsedilmiştir.

      Ünite yazılımı konusunda TRAC Genel Başkanı Aziz Şasa çok önemli katkılarda ve yönlendirmelerde bulundu. Ayrıca Kafkas Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mustafa Şenel yazım hatalarının düzeltilmesi ve fonetik alfabe ile ilgili konularında katkılarda bulunmuştur.  Emeği geçen herkese teşekkür eder ve akademik düzeyde yapılan bu çalışmanın yararlı olmasını dileriz. 

      NOT: TA1E Aziz Şasa’nın çalışmadaki katkısı çok büyük olup, TRAC Kars Şubesi yönetimi olarak Amatör Telsizcilik konusunda  göstermiş olduğu olağanüstü gayretten dolayı minnettarız.


     

      TRAC KARS ŞUBESİ  YÖNETİMİ