Bayrak

ÇANKIRI TRAC İL TEMSİLCİLİĞİ 1-7 MART DEPREM HAFTASI PANELİ

  • 05.03.2018
ÇANKIRI TRAC İL TEMSİLCİLİĞİ 1-7 MART DEPREM HAFTASI PANELİ

28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası münasebetiyle AFAD İl Müdürlüğü ve Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) tarafından Türkiye’de deprem ve Çankırı’nın depremselliği konusunda bilgilendirme paneli gerçekleştirildi.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren AFAD İl Müdürü Hasan Sait KORKUATA afetlerde gönüllülüğün önemine değinerek, "Dünya artık gönüllük esasına dayalı olarak afetlerde çalışmalar yapıyor. Afetlerde ilk kurtarılan afet zedelerin yüzde 80’ini ailesi, komşuları ve gönüllüler tarafından kurtarılanlar oluşturmaktadır. Yüzde 20’si ise Arama Kurtarma ekipleri tarafından kurtarılmaktadır. Dolayısıyla biz gönüllülere önem veriyoruz" dedi.

Çankırı’nın 1900’den 2016’ya kadar olan depremlerine baktığımızda küçük depremlerin 800 civarında olduğunu görüyoruz. 3-3,5 büyüklüğündeki bir deprem 10 yıl içinde yüzde yüz meydana gelecek. İstatistikler bunu gösteriyor. 7 büyüklüğünde bir deprem 10 yıl içinde yüzde 10 civarında meydana gelebilir. Bu yüksek bir rakam. Tekrarlama periyodu da 88 yıl. 10-15 yıl içinde 7 ve üzeri bir depremin Çankırı’da meydana gelme ihtimali var. Bunlar istatistiki bilgiler. Kesin olacağı anlamına gelmiyor. Çankırı’da enerji birikiyor ve büyük bir depreme doğru bir yönelim var. Ama deprem konusunda istenilen çalışmalar yapılmıyor. Hala müteahhit daha çok kazanma derdinde, hala arsa sahibi daha fazla kat derdinde, ekonomi inşaat sektörüne kaydırılma derdinde. Bu yanlıştan kurtulmamız lazım” dedi.

ÇAKÜ Rektörlük Konferans Salonunda yapılan panele 
Rektör Prof. Dr. Hasan AYRANCI
SGK İl Müdürü Hicran ÇAKMAKÇI
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti 
Çankırı İl Temsilciliği beraberinde amatör telsizciler ve öğrenciler katıldı.