Bayrak

DATÇA’DA DEPREM HAFTASI ETKİNLİKLERİ

  • 17.03.2018
DATÇA’DA DEPREM HAFTASI ETKİNLİKLERİ

TRAC’ın 2015 yılında Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Belgesinde “öncelikli” olarak sınıflandırılan “Ulusal Düzey Haberleşme Hizmet Grubu”yapılanmasına ismen dahil edilmesi ile birlikte tüm TRAC Şube ve Temsilcilikleri de “Yerel Düzey Haberleşme Hizmet Grubu” unsuru kimliğini almış oldu.

25 yılı aşkın deneyim sürecindeki gözlemler ve IARU üyeliği sayesinde erişim sağlanabilen uluslararası deneyimler (vaka analizleri) TRAC’ın Haberleşme Hizmet Grubundaki çalışmalarına ışık tuttu. Kamu birimleri ile olan diyalog sonucunda elde edilen fikirler de planlamalarımızın önemli bir diğer temeli oldu.

İşbirliği yaptığımız kurumlar arasında yer alan T.C. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ile sürekli yürütülen istişareler neticesinde 2015 yılından itibaren Muğla Vilayetinde bir pilot proje başlatıldı.

MAG-AMEDER ile imzalanmış protokol sonrasında bu işbirliğinin Muğla’daki pilot projeye yansıtılmasının yararlı olacağı sonucuna varıldı. 2016 yılında da, Muğla’daki işbirliğinin IARU üyeliği sayesinde ayrıntılarına erişim sağlanan bir Alman uygulamasından esinlenilerek şekillendirilmesine karar verildi.

Bu çerçevede Datça’da hedeflenen insan kaynağı, 2017 yılında TRAC Muğla Şubesi üyeleri ve Datça MAG gönüllülerinden oluşturuldu. TRAC’ın yerel koordinasyonunu TRAC Datça Temsilcisi üstlendi. Datça’nın ön plana çıkmasının nedeni burada bilinçli ve katılımcı bir gönüllü insan kaynağı ile bilinçli yerel kamu birimleri ve yerel yönetimin buluşmasıdır.

Bir orman yangını esnasındaki ilk “gerçek olay” deneyiminde büyük başarı gösteren bu gönüllü insan kaynağı yerel kamu yöneticilerinin de büyük takdirini aldı.

Datça “Badem Çiçeği Festivali” etkinliği vesilesiyle sevk edilen TRAC Muğla Haberleşme Römorkundan bu kez, Datça Kaymakamlığı ve Datça Milli Eğitim Müdürlüğünün talebi çerçevesinde Deprem Haftası etkinliklerinden yararlanılmasına karar verildi.

27 Şubat-9 Mart 2018 arasında Datça’daki 9 okul ziyaret edildi ve 1500 öğrenciye ulaşıldı. Bu süreçte Afet Bilincinin oluşmasına yönelik çalışmalarla birlikte öğrencilere Radyo Amatörlüğü de tanıtıldı. Datça Temsilcimizin bildirdiğine göre belge alma yaşındaki öğrencilerden yaklaşık 90 gencimizin Muğla’da yapılması planlanan sınava katılması bekleniyor. Belge alan gençlerimize yaz tatili döneminde TRAC Muğla Haberleşme Römorkundan yararlanılarak Radyo Amatörlüğü pratiği kazandırılması planlandı. Umudumuz bunun sonrasındaki aşamada genç amatörlerden oluşan güçlü bir yarışma (contest) ekibinin oluşması.

Bu gençlerimiz olası bir afet akabinde, olağan telefon ve diğer olağan haberleşme altyapılarında sorun yaşansa bile, okullarının durumu ile ilgili olarak yerel otoritelerle ve 112 Çağrı Merkezi ile TRAC Haberleşme Hizmet Grubu çevrimi vasıtasıyla irtibatı sağlayabilecekler. Böylece Haberleşme Hizmet Grubu yapılanmasının birincil bir hedefine de ulaşılmış olacak.

Bu sürece katkıda bulunanlara teşekkürler.

73! TRAC Genel Merkez

 

Etkinliğe destek verenler:

Datça Kaymakamı Sayın Vehbi BAKIR

Datça Milli Eğitim Müdür V. Sayın Erdoğan BAŞAR


Etkinliğe katılanlar:

TRAC ekibi 

Barış MUŞTU TB4BMV (TRAC Datça Temsilcisi)

Burak KARA  TB4PBK 

Müşfik SERTEL TB4PMS 

Kaan ORGA  TB4PTF 

Sinan BORA TB4PSB 

 

MAG AME ekibi 

Esra ŞAHINKOL

Sema DURUŞMAYA

Sercan GGÜÇLÜ 

Mesut DUKALI

Ahmet ÖZBEY