Bayrak

NAZİLLİ ŞUBESİ HİZMET BİNASI AÇILIŞI

  • 18.09.2018
NAZİLLİ ŞUBESİ HİZMET BİNASI AÇILIŞI

   Aydın’ın Nazilli İlçesinde geçtiğimiz yıllarda kurulan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Nazilli Şubesi Sümer park Rekreasyon alanı içerisinde bulunan Nazilli Arama ve Kurtarma, Afet ve Koordinasyon Merkezi’nin bulunduğu binaya konuşlandı.
 

   Aydın’ın Nazilli ilçesinde Belediye tarafından kurulan Nazilli Arama Kurtarma (NAKUT) ekibinin ardından Türkiye genelinde 55 şubeye ulaşan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti’ nin Nazilli şubesi olarak faaliyete geçen TRAC Nazilli Şubesi, bundan böyle yaşanabilecek bir afet sırasında haberleşmeyi sağlamak amacıyla Arama Kurtarma Afet Koordinasyon Merkezi ‘ne kavuştu. Binanın aynı zamanda evde düşme ve kazaları önlemek için tasarlanmış Türkiye’nin ilk model evi olma özelliği de bulunuyor.
Aydın Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk GÜNAY başta olmak üzere Nazilli Kaymakamı İbrahim KÜÇÜK, Belediye Başkanı Haluk ALICIK, İlçe Garnizon Komutanı Ahmet DİCLE, MHP İlçe Başkanı Cüneyt KORKMAZ, TRAC Genel Başkanı Aziz ŞASA, Genel Sekreter Muhsin BOZKURT, Türk Telekom Ekip Lideri Fatih ÖĞÜRDÜR, Aydın UMUT Arama Kurtarma Başkanı Veli TİRYAKİ, TRAC Aydın, Adana, Muğla, Denizli Şube Başkanları ve üyelerinin katıldığı açılışta Nazilli belediyesi Mehter Takımı da gösterileri ile açılışı renklendirdi.

   Açılışta konuşan TRAC Nazilli Şube Başkanı Uzay TOK; “Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti 1991 yılında yaşanan Körfez savaşı sırasında verdiği haberleşme hizmetleri nedeni ile Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan dernekler statüsü kazanmıştır. Bu günde Afetsel durumlarda arama kurtarma ve yardım faaliyetlerin zamanında yapılabilmesi için haberleşme altyapısını kamu kurumların hizmetine sunmaktadır Günümüz teknolojisinde devletimizin tüm imkânları ve haberleşme altyapıları Afetler için yeterli gibi görünse de Afetler sonrasında sistemlerin fiziki hasar görmesi veya haberleşme ihtiyacından doğan yoğun kullanımlara bağlı olarak bloke olmasından hizmet dışı kalırlar ve bu noktada iletişim kaçınılmaz bir şekilde aksar kesintiye girer. Amatör telsizciler kendi bölgelerindeki deprem, sel, yangın, heyelan gibi bilgileri hızlı bir şekilde haber merkezimize bilgi verir. Bu bilgiler de buradaki cihazlarla kriz masalarına AFAD yetkilerine bildirilerek hızlı bir şekilde müdahale yapılması sağlanır. Bizim haberleşme sistemlerimiz normal şebeke enerjisi kesilse dahi ek güç kaynakları, aküler ve güneş panelleriyle kesintisiz hizmet vermeye devam edebilmektedir. Bugün burada açılışını yaptığımız Aydın’ ın Doğu Bölgesi olan Nazilli ve çevresine hizmet vermek maksadıyla kurulan cemiyetimize hibe edilen bir dernek binasıdır. Unutmamanız gereken bir noktada doğal afetlerde haberleşme çok önemlidir. Haberleşmenin olmadığı hiçbir yerde kurtarma faaliyeti yürütülemez. Hayat iletişim ile başlar” dedi.

   Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’da; “Sel felaketi olsun, deprem felaketi olsun, yangınlarda, kazalarda, her türlü felaketlerde görev alacak olan kurtarma ekibimiz, Nazilli Belediyemiz ve Nazilli’deki gönüllü kardeşlerimizden oluşuyor. Nazilimiz deprem kuşağında olduğundan dolayı özellikle de biz depreme nasıl hazırlıklı olabiliriz ve vatandaşlarımıza en kısa yolla nasıl ulaşabiliriz noktasında belediye olarak duyarlılık gösterdik. Ve bundan dolayı da kardeşlerimizle beraber ortaklaşa yaptığımız bir çalışma. Bu mekânı da kendilerine tahsis ettik. Biz bunun gerekli altyapılarını yapmaya çalışıyoruz. Bizler afetlere karşı yüzde 100 hazır olmadığımızı da biliyoruz. Ama en azından ekiplerimizle beraber müdahaleleri çok rahat şekilde yapabiliriz” dedi.

 

Haber videosunu izlemek için TIKLAYINIZ

TRT Haber videosu için TIKLAYINIZ