Bayrak

QSL Kartlar Gönderildi

  • 06.07.2014
QSL Kartlar Gönderildi

      2014 yılı başında web sitemizde duyurduğumuz, şube yöneticilerimize ilettiğimiz yurt dışı QSL kart gönderiminin ilk partisi tasnif ve paketleme işlemleri sonrası 4 Temmuz 2014 günü itibariyle postaya verilmiştir.

       Çoğunluğu Avrupa olmakla birlikte Avustralya, Kıta Amerikası ve uzak doğuda toplamda 61 ülkeye kart gönderilmiştir.

      5 Mayıs 2014 tarihinde posta ücretlerine yapılan hatırı sayılır bir zamdan sonra gönderi maliyetleri epey artmış olup Genel Merkez Yönetimince yapılacak yeni değerlendirme sonrası yeni birim kart ücretleri yakın zamanda web sitemizden duyurulacak, şube yöneticilerimize ayrıca bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

      QSL Kartlarımız yurt dışına gönderilir iken en ekonomik gönderi türü olan (250 - 2000 gram arası)  küçük paket uygulaması şartları çerçevesinde gönderilmektedir. Normal  QSL kart standardı ebadındaki kartlarda bir sorun olmamakta ama standart dışı boyutlardaki kartların paketlenmesi sıkıntılara sebep olmaktadır. Ayrıca göndermek istediğimiz zaman ise maliyet arttıran unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle standart dışı ebatlı kart kullanımından kaçınılmasını önemle rica ederiz.

      Bazı ülkelerin QSL-Büro işletmemeleri nedeniyle buralara gönderim mümkün olmamıştır. Listeyle duyurulacak bu ülkelerdeki istasyonlarla qso yapan arkadaşlarımızın karşı istasyonun verdiği qsl bilgilerini not almalarını ve gönderimi buna göre yapmalarını rica ederiz. Bu ülkelerin ortak özelliği, buradaki yerli aktif istasyon sayısının az olması (veya hiç olmaması) ve buraların çoğunlukla “DX-Pedition” çalışmaları çerçevesinde havaya çıkmalarıdır. DX-Pedition istasyonları ise ya “QSL-Manager” yoluyla kart alışverişinde bulunmakta, veya ekiplerinin bir üyesini qsl konusunda görevlendirmektedirler.

      Bununla birlikte bazı istasyonların büro ile çalışmadıklarını veya qsl işlemlerini sadece elektronik ortamda (“e-qsl”, “LotW”) yaptıklarını bildirdikleri durumlar vardır. Bu istasyonlara büro ile kart gönderimi anlamlı olmadığı gibi, büro işleyişine gereksiz yük sonucu doğuracaktır. Bu nedenle bundan kaçınılmasını rica ederiz.

 

      Kartların ülkelere göre tasnif, gramaj ayarlamaları ve paketleme işlemi birkaç güne mal olmaktadır.

2014 yılının ikinci parti kart gönderimi Aralık 2014 ayı içinde yapılacaktır. Yeni yılın yaklaşacak olması sebebiyle artacak posta trafiğinde aksama ve sıkıntılara meydan verilmemesi bakımından kartlarımız 15 Aralık itibariyle postaya verilecektir.

      Dolayısıyla, yurt dışı gönderisi bulunan arkadaşlarımızın kartlarını, duyurusu yapılacak yeni koşullara uygun şekilde ve Aralık ayı başında elimizde bulunacak şekilde göndermelerinde yarar vardır.

 

 

 

      TRAC

      QSL BÜRO HİZMETLERİ