Bayrak

TA VHF UHF Contest 2015

  • 25.06.2015
TA VHF UHF Contest 2015

     

TA VHF/UHF CONTEST 2015

 

04.07.2013 – 05.07.2013

15:00 UTC – 15:00 UTC

 

      Bu yıl gerçekleştireceğimiz yarışma 4-5 Temmuz 2015 günleri yapılacaktır. Amaç; Yurt içi VHF ve UHF haberleşme yeteneği ve pratiğini arttırmak olan bu yarışma, yakın ülkelerden de VHF-UHF bandında çalışacak istasyonlarla QSO imkanı verebilmektedir. Yarışma Band ve modlarımız; UHF 70cm ve VHF 2m bandında FM, SSB ve CW olarak çalışılacaktır. 10. TA VHF - UHF (Contest) yarışmaya katılacaklara başarılar diliyoruz.

       Yarışmaya katılacak olanları yarışma kurallarına mutlaka riayet etmeleri gerekmektedir. 

      Özellikle katılan istasyonlar kategorilere dikkat etmeleri gerekmektedir.

      Puanlama ve log hesaplamasını yaptıktan sonra yarışma komitesine mail yolu ile gönderilecektir.


mail adresi; tacontest@gmail.com


      Karışık mod ve band çalışanlar UHF üzerinde yapılan QSO ların daha çok puan getirdiğini unutmamalıdırlar. Bu yarışma mesafe faktörlü bir yarışmadır. Çok QSO dan ziyade uzak mesafe yakalamaya çalışmalısınız.

      Aynı tarihte çevre ülkelerde de VHF yarışmalar yapılacaktır. Bu nedenle 144.300 SSB iyi takip edilmeli çok elemanlı yagiler yatay pozisyonda tutulmalı ve QSO imkanı araştırılmalıdır.

 

      - Locatorlar arası mesafeyi hesaplamak için gerekli programı burdadan indirebilirsiniz.

 

      - LOG Formu

 

TA VHF UHF CONTEST          

 

04.07.2015 – 05.07.2015

15:00 UTC – 15:00 UTC

 

 

Amaç;

       Yurt içi VHF ve UHF haberleşme yeteneği ve pratiğini arttırmak olan bu yarışma, yakın ülkelerden de VHF-UHF bandında çalışacak istasyonlarla QSO imkânı verebilmektedir. Yarışma Band ve modlarımız; UHF 70cm ve VHF 2m bandında FM, SSB ve CW olarak çalışılacaktır. 

 

Tarih/Saat: Temmuz ayının ilk hafta sonu 24 saat. Başlama UTC 15:00 , Bitiş Pazar UTC 15:00.

 

Katılımcılar: Tüm Türkiye ve Yabancı Amatör Radyo Lisanlılar. Her lisans sahibi kendi ülkesinin kurallarına uymak zorundadır.

 

Band: VHF (144-146) ve UHF(430-440).

 

Mod : SSB, CW, FM IARU Region I Band Planı

 

Kategoriler:

1-      Tek operatör Tek Band, Tek Mod. SSB,CW,FM (2m veya 70cm)

-          Tek Operatör Tek Band, Tek Mod SSB/CW/FM:  Bu kategoride çalışacak olanlar 2m veya 70cm bandlarından birinde çalışabilirler. Çalıştıkları band üzerinde SSB, CW veya FM modlarının birinde yaptıkları QSO’ları loglarına işleyeceklerdir.

 

2-      Tek operatör Çok Band ve Mod. SSB,CW,FM(2m-70cm)

-          Tek Operatör Çok Band ve Mod:  Bu kategorideki istasyonlar Tüm band ve Modlarda çalışabilirler. Herhangi bir band veya modda yaptıkları qso ları loglarına sıra ile işleyeceklerdir. Aynı anda ayrı bandlarda QSO yapamazlar.

 

3-      Çok Operatör Çok Band ve Mod SSB,CW,FM(2m-70cm)

-          Çok Operatör Çok Band ve mod:  Bu kategoride istasyonlar Tüm band ve Modlarda çalışabilirler. Aynı anda ayrı bandlarda QSO yapabilirler.

 

Değişim: RS veya RST (59 veya 599), Band ve Mod ayrımı yapılmaksızın 001 den başlayan Serial Numara, 6 Karakter WW QTH Locator.(örnek: 59 123 KN90UX) verilecektir.  Sıra numaraları Her band ve Mod için bir birini takip edecektir.

-          Aynı gün başka başka ülkelerde Contestler olabilir. TA Conteste çalışsın veya çalışmasın contest çağrısına cevap veren istasyonun verdiği sıra numarası aynen Log üzerine kaydedilecektir.

 

Skor Hesaplama: Puanlama uzaklık tabanlı bir hesaplamadır.  IARU Tescil uyarınca hesaplama aşağıdaki gibidir.

 

                144-146 Mhz = 1 Puan/km (km başına 1 puan)

                430-440 Mhz = 2 Puan/km (km başına 2 puan)

 

-          Final skoru her bir band ve mod için çıkan puanların toplamıdır.

 

Kurallar ve Log Kayıt:   

-          Repeater ve Echolink QSO ları kabul edilmez.

-          Tek operatör Kategorisinde çalışan Yabancı istasyonlar log göndermek için en az 5 TA QSO Log kayıtlarında bulundurmaları gerekmektedir.

-          Multi operatör Kategorisinde çalışan Yabancı istasyonlar log göndermek için en az 8 TA QSO Log kayıtlarında bulundurmaları gerekmektedir.

-          Loglar Mümkünse EDI Format da yazılması gerekir. Aşağıdaki LOG Formu da kullanılabilir.

-          El ile doldurulan Log formlarında mesafe hesaplaması mutlaka yapılmalıdır.

-          QSO’lar 144-146 Mhz de her bir kilometre başına 1, 430-440 Mhz bandında her bir kilometre başına 2 puan olarak hesaplanır..  

-          Sıra numaraları 001 den başlayarak her band ve mod için birbirini takip edecektir.

 

Örnek 1: YM7KA – KN90UX Locatorundan, YM7KO – KN80XP ve YM6KA – KN81DG istasyonları ile 2m Bandında QSO yapmış olsunlar.

 

KN90UX ile KN80XP arası mesafe = 152km

KN90UX ile KN81DG arası mesafe= 289km

                                            (1xkm)    1 x 441=441 Puan

 

Örnek 2: YM7KA – KN90UX Locatorundan, YM7KO – KN80XP ve YM6KA – KN81DG istasyonları 70cm Bandında QSO yapmış olsunlar.

 

KN90UX ile KN80XP arası mesafe = 152km

KN90UX ile KN81DG arası mesafe= 289km

                                            (2xkm)    2 x 441=882 Puan

Locatorlar arasındaki mesafeyi hesaplayan program internet ortamında bulunmakladır.


                  -  İstasyonlar klüp ve kişisel işaretlerle çalışabilirler. Çok operatörle çalışan Klüp İstasyonları; klüp ve kişisel işaretlerle çalışabilirler. Çok operatörle çalışan Klüp istasyonlarının sertifikalarına katılan üyelerin işaretleri eklenmektedir. Katılımcıların karşı istasyona ait LOCATOR bilgilerini mutlaka yapılan QSO'nun yanına yazmaları gerekmektedir. İstasyonlar QTH dışından açık arazide çalışıyorlarsa portable olduklarını belirtirler. Şube klüp işaretiyle çok operatörlü çalışmalarda, E mail ile gönderilen log’a çalışmaya katılan operatörlerin işaretleri log ek bilgi bölümüne eklenmelidir.

                -  QSO sırasında: UTC, Call, RST verme/alma, karşı istasyonun Locatoru, QSO sıra numarası (sizin QSO numaranız-karşı itasyonun QSO numarası ve Locator’u alınacaktır). (RST raporları, Locator ve QSO numaralarının alınması zorunludur.) Sıra numaraları yerli ve yabancı istasyonlara sırayla verilir. 001, 002, 003 gibi. TA dışı istasyonlarada aynı sıra numarasından ilgili no verilecektir.


-    Yarışma logları en geç 31 Ağustos 2015 tarihine kadar gönderilebilir.

-    Her istasyon logunu ayrı gönderecektir.

-    Loglarınızı EDI formatında (Electronic Data Interchange )veya aşağıdaki LOF FORMU doldurularak tacontest@gmail.com  adresine gönderebilir veya contest managere posta yolu ile iletebilirsiniz.

-    Bu Contesti destekleyen Log Programı olarak N1MM Kullanabilirsiniz. N1MM TA_VHF-UHF Contest eklentisi için tıklayınız. (Not: N1MM Log Programını kurup verilen eklentiyi "C:N1MM LoggerUserDefinedContests" içerisine attıktan sonra TA VHF UHF Contest diğer Contestlerin arasında VHF_UHF_TA olarak görünecektir. 

-    E-Mail ile gelen loglar çağrı işaretini içermelidir. Örneğin; TA7…EDI veya TA7..xsl gibi.

-    TA_VHF_UHF_CONTEST_LOGFORMU indirmek için tıklayınız.

- Locatorlar arası mesafeyi hesaplamak için gerekli programı burdadan indirebilirsiniz.

 

 

  2014 Sonuçları için tıklayınız. 

 

TA1D, Mehmet BAŞAK

TA VHF- UHF Contest Manager