Bayrak

TRAC ARTVİN RÖLE VE APRS SİSTEMLERİNDE ONARIM

  • 04.10.2018
TRAC ARTVİN RÖLE VE APRS SİSTEMLERİNDE ONARIM

    28-29-30 Eylül tarihlerinde Artvin Şubemizin Role ve APRS Sistemlerinde Bakım Onarım çalışması yaptık. Şubemiz sorumluluğunda bulunan Artvin Hopa Sultan Selim Dağındaki 145.600 rölesinin kış döneminde Antenin kırılması sonucu devre dışı kalmış ve o dönemde imkânsızlık nedeniyle kazancı düşük bir Anten takılarak çalışmaya devam etmesi sağlanmıştı.

            Yine aynı yerde bulunan YM9ART APRS digisi de yıldırım düşmesi sonucu hasar görerek devre dışı kalmış idi.

Şubemiz imkânları ile temin edilen Celwave 5/25 anten ve diğer teçhizatı da yanımıza alarak 28 Eylül sabahı Artvin’den yola çıktık. Cankurtaran mevkiinde bize yapacağımız çalışmaya destek için gelen TA7OM ve TA7K ile buluşup Hopa Sultan Selim dağına hareket ettik.

1020m Rakımlı Hopa Sultan Selim Dağına vardığımızda yağmur ve sisli bir hava durumu bizi karşıladı. Yoğun sis ve yağmur altında 145.600 rölesi için yanımızda getirdiğimiz Celwave 5/25 Antenin montajını gerçekleştirdik. Gerekli testleri yaparak Rölenin sağlıklı çalıştığını gördükten sonra Yıldırım düşmesi sonucunda hasar gören YM9ART APRS Digisini de yanımıza alarak Artvin’e geri döndük.

Mevkii olarak Sarp Sınır Kapısı üzerinde 1020 rakımlı tepede bulunan 145.600 (88.5 ton) Rölemiz, Gürcistan Tarafında oldukça geniş bir alana hitap etmekte olup. Batı Yönünde Trabzon’a Kadar olan Sahil şeridinde kullanılabilmektedir. Aynı Röle Artvin merkezde Lokal olarak hizmet veren 439.225 UHF Rölesine linkli olarak çalışmaktadır.

Artvin’e döndükten sonra Şehir Merkezine hitap eden 145.675 (88,5)  Rölenin mevkisi Saçınka Tepedeki arızaları gidermek üzere karanlık olmasına rağmen yola çıktık. Burada da bir süredir çalışmayan YM9KRT APRS Sisteminin kırılan anteni değiştirilerek devreye alındı. Röledeki gerekli iyileştirmeleri yapıp geç saatlerde Şehir merkezine döndük.

Hopa Sultan Selim dağından getirilen arızalı APRS Digi cihazı Dernek Merkezinde bir sonraki gün onarıldı ve yerine takılmaya hazır hale getirildi. Test amaçlı burada çalıştırılmaya devam etmektedir. Uygun zamanda yerine götürülecektir. Dernek merkezinde bulunan APRS I-GATE sistemi bölgemizde sık rastlanan yıldırım düşmesi sonucu hasar gördüğünden çalışmamaktadır. Eksik ve arızalı ekipmanlar toparlandıktan sonra tekrar aktif edilecektir.

 

Çalışmaya Katılanlar; TA9EG, TA9AF, TA7OM, TA7K

 

TA9EG

Hasan GÜLTEKİN

TRAC Artvin Şube Bşk.