Bayrak

TRAC Kadıköy Şubemiz Deniz Harp Okulunda Sunum Yaptı

  • 07.05.2015
TRAC Kadıköy Şubemiz Deniz Harp Okulunda Sunum Yaptı

28.04.2015 günü TRAC Kadıköy Şubesi yönetimi ve üyelerinden oluşan bir ekip ile Tuzla Deniz Harp Okulu’nda bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

 

Dünyada ve ülkemizde Amatör telsizcilik, Amatör telsizci, Dünyaca ünlü tanınmış amatör telsizciler Bant planları, Amatör telsiz ehliyeti, TRAC’ın tarihçesi ile hizmetleri, Acil durum haberleşmesi, Dijital haberleşme ve uydu haberleşmesi konularında 250 kişilik bir askeri öğrenci gurubuna konferans salonunda bir sunum yapılmıştır. Bu öğrenci grubunun hâkim kısmı, mezuniyet aşamasında olan öğrencilerden oluşmuştur.

 

Bu sunumun akabinde Bahçedeki alanda üç masada HF, VHF ve UHF istasyonlar ayrı-ayrı kurulmuş, istasyon antenleri tesis edilmiştir. Kalabalık bir öğrenci gurubu ve eğitmenleri ile birlikte İstasyonların her birinde kısa ve uzun mesafe değişik bantlarda haberleşme uygulamaları gerçekleştirilmiştir.

 

Çanakkale Boğaz Komutanı görevi esnasında TRAC ile Çanakkale Şubemizin çalışmaları çerçevesinde tanışan Deniz Harp Okulu Komutanı Sayın Tümamiral Mesut ÖZEL, TRAC Genel Merkez Başkanlığı tarafından kendisine iletilen öneriyi kabul ederek bu sunumun yapılmasını mümkün kılmıştır. Bu yakınlığından dolayı kendisine şükranlarımızı iletmek isteriz.

 

Sayın Komutan, TRAC Genel Başkanı ile bilahare yaptığı telefon görüşmesinde etkinlikten duyduğu büyük memnuniyeti ifade etmiş, Harp Okulu bünyesinde Kulüp İstasyonu kurulması, ortak etkinlikler ve gerçekleştirilen bu etkinliğin kurumsallaşması gibi konuları müştereken ele alma önerisini yapmıştır. Bu istişareler yakın tarihte gerçekleşecektir.

 

Bu etkinlik, yakın tarihte mezun olup subay naspedilecek olan öğrencilerin Radyo Amatörlüğü ve TRAC ile tanışmasını mümkün kılmıştır. Gerek görevleri esnasında büyük önem taşıyan haberleşme konusunda kendilerine yeni ufuklar açma, gerekse Haberleşme Hizmet Grubu bünyesinde işbirliği çerçevesinde Cemiyetimizle aşinalığın oluşturulması gibi önemli konularda bu etkinliğin büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Sayın Komutanın önerilerinin gerçekleşmesi ise çok sayıda yeni ufku daha açacaktır.

 

Bu başarılı sunumu ve uygulamayı gerçekleştiren TRAC Kadıköy Şubesinden Sedat ERHAN, Ali ACAR, Volkan ŞAMLI,  Cüneyt AYDIN ile Erhan ARSLAN’ı yürekten kutlarız.

 

 

 TRAC KADIKÖY ŞUBESİ