Bayrak

TRAC Kars Şubesi APRS Altyapısı Yenilendi

  • 02.06.2015
TRAC Kars Şubesi APRS Altyapısı Yenilendi


      TRAC Kars Şubesi APRS sistemleri eksiklikleri giderilerek yeniden çalışır duruma getirilmiştir. TRAC Genel Merkezi ve TA7OM Hüdaverdi Güneş’ın katkıları ile 2012 yılında hizmete alınan YMKRS digi yaklaşık bir ay önce yıldırım düşmesi sonucunda TNC-X modem daughter kart üzerinde bulunan PIC entegredeki bilgiler silindi. TA7OM Hüdaverdi Güneş’in verdiği bilgiler sonucunda yeni bir PIC tedarik edildi ve istasyon bilgileri yeniden PIC üzerine yazıldı.  Aselsan 4831 ve TNC-X modemden oluşan sistemin çağrı işareti YM9KSR olarak değiştirildi ve 31.05.2015 tarihinde Sarıkamış Bayraktepe mevkisine konuldu.  Bu noktada enerji sorunu ve yıldırım düşmesi çok yaşandığından böyle bir zorunluluk doğmuştur. Ayrıca YM9KSR digipeater’a 220V besleme kısmına Tunçmatik marka yıldırım koruma prizi ve  bir regülatör ilave edildi. Sisteme 12 V 72 Ah’lık akü de bağlandı. Toptepe TRT vericisine YM9KRS çağrı işareti ile TNC-X ve Aselsan 4822 cihazdan oluşan bir sistem yeniden konuldu.

      Bunların yanı sıra APRS sinyallerinin internete aktarılması konusunda da bazı çalışmalar yapılmıştır. Derneğimiz tarafından Ubuntu Linux işletim sistemi üzerinde yaklaşık bir yıldan beri çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla Linux ortamında Soundmodem ve XASTIR yazılımları başarı ile denendi. Soundmodem-XASTIR yazılımının çok güzel packet sinyallerini çözebildiği ve sinyalleri çok hızlı internet ortamına aktardığı belirlendi.  Bu amaçla TA9J-3 çağrı işaretiyle sadece dinleme yapabilen 144.800 ve 145.825 MHz de çalışan dual I-GATE çalışır hale getirildi. Yaesu FT-51R cihazının dual dinleme özelliğinden yararlanılarak yapılan bu sistem her iki frekanstan duyduğu sinyalleri internete aktarabilmektedir.

      Aselsan 4822 cihaz ve Uiview-AGW yazılımları kullanılarak YM9KK çağrı işareti ile çalışan RX/TX I-GATE digipeater yakın zamanda hizmete alınmıştır.

 

       TA9J Prof.Dr. İsmail Çakmak

       TRAC Kars Şubesi Başkanı