144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

        

 

 

 

BAYRAKLI BELEDİYESİ TRAC BİRLİKTELİĞİ

Bünyesinde Deprem Etüt Merkezi kurarak İzmir'de bir ilke imza atan Bayraklı Belediyesi, 75'inci Yıl Mahallesi'nde inşa ettiği binayı Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti'nin İzmir Şubesine tahsis etti. Cemiyet, yaşanabilecek doğal afet sonrasında iletişim sisteminin çökmesi durumunda devreye girerek yardım kuruluşlarıyla iletişime geçip, yönlendirmede bulunacak. "Dünyanın her yeri kapsama alanımızdır" sloganıyla Bayraklı'dan dünyaya telsizle bağlanacak 37 kişilik ekip üyesi iletişim koordinasyonunu sağlayacak.

Daha önce Bayraklı'da gönüllü şube operatörünün evinde hizmet veren ve daha sonra Bayraklı Belediyesi'nin yer tahsisi yaparak belediye ekipleriyle ortaklaşa çalışmaya başladığı Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) İzmir Şubesi Bayraklı'dan dünyayla iletişim kuruyor. Olası afet durumlarında haberleşme ağı işini gönüllü olarak üstlenen TRAC, Bayraklı Belediyesi ile iş birliği yaparak olası afet durumlarında iletişim ve haberleşme konusunda eğitimlere başlayacak.

DÜNYANIN HER YERİ KAPSAMA ALANIMIZDA
Ülke genelinde verilen çeşitli eğitimler, kurslar ve sınavlarla amatör telsizci olunabileceğini ve bunun olası afet durumlarında haberleşmeyi sağlamak açsından çok önemli olduğunu vurgulayan TRAC İzmir Şube operatörü Mehmet Nuri Aksoylu, "Dünyanın her yeri kapsama alanımızdadır" dedi. Doğal afet sonralarında iletişim ağının tamamen çöktüğünü ve kendilerine büyük görevler düştüğünü belirten Aksoylu, "Telsiz sistemlerini kullanarak haberleşme olanağı sağlıyoruz. Afet sırasında haberleşme alt yapısı yerel veya bölgesel olarak hasa görmekte ve sonucunda haberleşme sıkıntısı yaşanmakta. Böyle durumda bizim sistemimiz devreye giriyor. Dünyanın her yerindeki afet acil haberleşme istasyonlarıyla anında iletişim kurabiliyoruz. Şubemize kayıtlı 37 üyemiz bulunuyor ve 16- 17 kişi hazır ekip olarak bekliyor. İnsanlar tarafından çok bilinmiyor ancak çeşitli eğitimler, seminerler, konferanslar ve broşürlerle vatandaşları bilinçlendirmeye çalışıyoruz" diye kaydetti.

ÖNEMİNİN FARKINDAYIZ
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Deprem ve diğer doğal afetlerle yaşamaya alışmalıyız. Umuyoruz ki başımıza böyle kötü bir olay hiç gelmez. Örneklerini önceki yıllarda yaşadık. Acı kayıplarımız oldu ve o süreçte afet haberleşme acil iletişimin önemini bir kez daha anladık. Biz de bu kapsamda Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti İzmir Şubesi ile iş birliği yaparak, Bayraklı'mızda güzel bir projeyi harekete geçirdik. Artık tahsis ettiğimiz binada birlikte çalışacağız. Okullarda öğrencilerimize, sokakta vatandaşlarımıza ulaşıp, afet anında haberleşmeyi anlatıp, bilinçlendireceğiz" dedi.

 

TRAC İZMİR ŞUBESİ

 


 

 

TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member