144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

        

 

 

 

MANİSA’DA UMKE, AFAD, TRAC’DAN DEV TATBİKAT

       Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) , Manisa Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Derneği (TRAC) Gerçeğini aratmayan  kurtarma tatbikatı yaptı. Tatbikat Yunusemre ilçesi Türkmen şelalesinde gerçekti.

 

      Senaryo gereği Dağda düşme sonucu ağır yaralı olarak  mahsur kalan 2 dağcıyı  görenler vatandaşlar  112 sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine kısa sürede  gelen sağlık ekipleri yaralı 2 kişiyi kurtarmak için   UMKE ekiplerinden   destek istendi. Arazi  dağlık olduğundan  dolayı TRAC bölgeye sevk edildi. 112 komuta merkezi ile kurtarma ekipleri arasında haberleşmeyi sağladılar.28 derece hava sıcaklığında yapılan  Tatbikada toplam 20 personel katıldı. Tatbikat 112 haber komuta merkezinden de takip edildi.


      TRAC Manisa Şube  Başkanı Serkan Eren  basına açıklama yaptı. Eren şöyle dedi; “Manisa Bölgemizde UMKE’nin düzenlemiş olduğu tatbikada haberleşme desteği vermek için buradayız.  Tatbikat esnasında Olay senaryo gereği dağlık bölgede mahsur kalan 2 dağcının yaralanması yaralıların hastaneye intikal ettirilmesi üzerine Hazırlanmış bir seneryo olayın gerçekleştiği yer dağlık bölge ve haberleşme konusunda sıkıntılı cep telefonlarının çalışmadığı bir nokta seneryo olarak hazırlandı. bizde bu seneryo ya haberleşmeyi 112 komuta merkezi ile UMKE’nin  mobil araçlarını ve olaya müdahale eden istasyonların haberleşmeleri koordina edecek sekilde linkler ve kroslama yaparak haberleşmelerini hızlandırdık Vakanın daha sağlıklı daha koordinali şekilde düzgün bir yapı ile karşıya taşınarak hastaneye intikal edilmesi konusunda haberleşme desteğimizi verdik.  Arkadaşlarımız yapmış olduğu çalışmada oldukça başarılıdı yapmış oldukları havai sedye taşıma sistemi ile yaralının bir tanesi hava i hattan diğerini is e kara yolu ile bulundukları bölgeden karşı tarafa geçirerek sağlıklı şekilde 112 komuta merkezinin talimatları ile ilgiki hastanelere  ulaştırıldılar”  dedi.

 

Serkan EREN
TRAC Manisa Şube Başkanı


 

 

TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member