144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

        

 

 

 

TRAC ADANA TATBİKATI

AFAD Başkanlık ile il müdürlüklerinin ortak çalışması ile gerçekleştirilen “NEAMWAVE17 TsunamiMasabaşıTatbikat”ı AFAD Adana il müdürlüğünde TAMP çözüm ortaklarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Afet Müdahale planında yer alan 26 hizmet grubu temsilcileri ve personellerinin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta deprem ve tsunami afetleri üzerinde duruldu. İlçelerinde dahil edildiği tatbikat AFAD Başkanlık ile koordineli yürütüldü.

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Genel Merkezinin koordinatörlüğünde TRAC Adana Şubesi ekibi olarak afet senaryosuna uygun mesajları ileterek üstlendiğimiz misyonunu başarıyla yerine getirilmiştir. 
TRAC Adana Şubesi 4 kişilik acil afet haberleşme timiyle, 2 araç, 20 el telsizi, 2 mobil telsiz, 1 HF telsiz, 1 UHF seyyar röle sistemi, 1 jeneratör, antenler ve muhtelif destek ekipmanlarıyla tatbikatta görev almıştır.

    Ayrıca 1-3 Kasım tarihleri arasında; farklı iller ve İstanbul arasındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla yukarıdaki haberleşme araçlarına ilaveten Echolink Voip sisteminden yararlanılmıştır. Bunun için TA9J Prof.Dr. İsmail ÇAKMAK tarafından PRIVATE(ÖZEL) modunda çalıştırılan 367087 node numaralı *KAFKAS* ve 6000 kullanıcı kapasiteli konferans odasına tatbikat ekibi çağrı işaretleri onaylatılarak bağlantı sağlandı. TAMP tatbikatı esnasında görev bölgemize uygun tatbikat mesajları tatbikata katılan tüm illere de iletildi. RF bağlantısının olmadığı *KAFKAS* Konferans odasına bağlantı zorlukları yaşandığında yine aynı odaya bağlı ve konferans modunda çalıştırılan YM9KK-R Echolink sistemi kullanıldı.

 

 

Tatbikat ekibi

TA5GE Eyüp ÜNSAL koordinasyon sorumlusu

TA5FW Korhan BÜKEN teknik destek sorumlusu

TB5BYW Yiğit Arda ÜNSAL ulaştırma sorumlusu

TB5DHC Hakan ÇÜRÜK iaşe ikmal sorumlusu

 

 

TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member