144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

        

 

 

 

GRAVE RADAR Aydan yansıyan Radar sinyalleri Amartörlerin hizmetinde

GRAVE RADAR Aydan yansıyan Radar sinyalleri Amartörlerin hizmetinde:  17-06-2016

 

     Fransanın Dijon şehri yakınlarında eski bir hava alanının kenarına kurulmuş olan Yüksek güçlü hava radarı 2006 yılından beri 143.050 Mhz de çalışmaktadır.

Kuruluş amacı askeri maksatlı olup, havadaki araçların izlenmesi ve dünya yörüngesindeki yakın geçişli uyduların  kepler değerlerinin hesaplanmasıdır ve hatta bazı meteorların da takibi  mümkün olabilmektedir.

Aydan yansıtma EME ve meteor scatter yapan amatör telsizcilerin ilgi odağı olan bu Radar

45 derecelik 4 ayrı bölümde 7.7 derecelik darlıkta antenlerle gökyüzünü tarar.
En yoğun ışımayı  15 ile 40 derece elevasyon yükseklik aralığında ve 90 ila 270 derece yatay ışıma açısı ile yapabilmektedir .
Ancak Ay merkezden uzaklaştıkça işaretler zayıflar.

            Bu radarın çalışma şeklinin Amatörlerin ilgisini çekme nedenlerinden biri de 143.050 Mhz nin 2 Metre 144 MHz bandına çok yakın  olmasıdır.

Avrupada bulunan ve EME aydan yansıtma yapabilen amatör telsizciler, ayın görüş alanlarında olduğu sürelerde, zaman zaman bu frekansa gelip antenlerinin doğru yönde aya bakıp bakmadığını test ederler. Eğer Ay Grave radarın görüş alanında ve ışımasının yoğun olduğu açıdaysa 143.050 MHz de Morsdaki O harfi gibi uzun çizgili modülesiz taşıyıcı sinyallerin yansıması duyulur. Geçtiğimiz yıllarda 7 Mhz de çok güçlü yönlü antenle aydan yansıtma yapılmış ve HF de bir çok amatör bu sinyalleri takip etmiştir.

            EME yapan Amatör telsizci duyulmanın en yüksek olduğu  açıda  antenlerin aya en iyi baktığı açı olduğunu anlar ve kalibrasyon yöntemidir.

             2016 yaz döneminde KM39 bölgesindeki yazlık ikametgahımdan EME maksatlı antenlerimle yazboyunca EME qso ları yaparken , bir Alman Amatör ( DL8II ) 143.050 deki Grave hava radarının sinyallerini takip ederek anten ayarı yapmamı önerdi bende 143.050 de dinleme yaparak aydan yansıyan işaretleri takibe başladım gelen sinyal mors sesi gibi uzun çizgilerden oluşan palslerden ibaretti ama Aydan yansıyarak geliyor olması heyecan vericiydi.

Grave Radarın işaretlerini takip etmenin bize göre en uygun açısı genellikle Türkiyeden baktığımızda Ay 200 -230 derece azimut , yani güneyden daha batı da Fransanın karşısında olduğu anlardır.

            Yansıyan sinyalin yüksek olması ayın bulunduğu yüksekliğe de bağlıdır. Eğer Ay bilhassa 30  40 derece yükseklikteyse Radar ışımasının en yoğun olduğu açı olduğundan yansımanın duyulması çok daha güçlü olabilmektedir.

            Grave radarın Dört ayrı fazda ve açıda kurulu antenleri sayesinde, geniş görüş açılı yansımaları geri dönmektedir.
Meteor Scatter yapan birçok amatör, meteorların uygun yoğunlukta olup olmadığını bu radar frekansında bekleyerek meteor izlerine çarpıp geri gelen sinyallerden anlayabilirler.

            Bununla sadece aydan yansıma dinlemesi yapmanın yanında, günün her saatinde MS Meteor yansıtma ile QSO yapan VHF Amatörler Telsizciler için monitör etme izleme imkanı bulunmaktadır.

            Türkiyedeki VHF meraklısı arkadaşların aydan yansıyan bu işaretleri duyabilmeleri için SSB 144 MHz 2m bandını dinleyebilen cihazlara  ve VHF kazançlı yagiye ihtiyaçları vardır.

            Yatay dikey hareket edebilen rotorlu yagili sistemle, Ay güney, güney batı yönünde olduğunda antenlerini aya yönelttikten sonra 143.050 MHz yi dikkatle dinlenirse, yüksek ihtimalle aydan gelen kesikli düz sinyaller duyacaklardır, ancak;  Sadece yatay  hareket edebilen yönlü antenlerle ; Ay güney batı 20 derece yüksekliklerde olduğu anlardan itibaren dinleme yaparlarsa sinyalleri duymak mümkün olabilir. Vertikal çubuk antenlerle duyulmaz.

 

Sorularınız için : ta1d@ta1d.com       TA1D kadri Mehmet BAŞAK

 


TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member