144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • Türkiye Radyo Amatörleri cemiyeti Sakarya Şubesi R.7 Rölemizi daha iyi şartlara hazırlıyoruz.
  • TRAC Nazilli 29 Ekim
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

 

 

 

 

 

TRAC’IN MUĞLA’DAKİ ETKİNLİKLERİNE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

TRAC Datça Temsilcisi tarafından gönderilen mesaj şöyle:

„16-17-18 Şubat tarihlerinde Datça Badem Çiçeği Festivali 'nde Datça TRAC temsilciliği ve AME/SAR ekipleri olarak yer aldık ve burada tanıtım yaptık. Ayrıca Datça Kaymakamı Sayın Vehbi BAKIR’ın Muğla AFAD ile telsiz görüşmesi yapmasını sağladık. Ayrıca Datça Belediye Başkanı Sayın Gürsel UÇAR‘ın TRAC Muğla Şubesi Başkanı Cüneyt Meray ile telsiz görüşmesi yapmasını sağladık.

TRAC Datça Temsilcisi

Barış Muştu“  

Bu noktaya gelinmesi öncesindeki sürecin kısa bir özetini bu vesileyle vermekte fayda gördük:

TRAC Muğla Şubesinin kurulması akabinde Kandilli Rasathanesinin tavsiyeleri üzerine Muğla’da AFAD İl Müdürlüğü ile işbirliği içinde yürütülen çalışmalar daha sonraki aşamada yoğunlaştırıldı. 2015 yılından beri süregelen bu gayretlerin sahadaki ilk uygulaması ise Aksaz Deniz Üssündeki bir uluslararası Tatbikatta yedek haberleşme kaynağı rolünün üstlenilmesi oldu.

Risk analizleri ışığında yürütülen çalışmalara bir sonraki aşamada mevcut Protokol çerçevesinde MAG-AMEDER ile ortak olarak Datça’da yürütülen bir proje eklendi. Datça İlçesininin ön plana çıkmasının birkaç nedeni var.

Bir kere Datça Muğla İl Merkezine en uzak İlçelerden bir tanesi, ayrıca sismik riskler babında ön plana çıkıyor. Fakat en önemlisi, gerek halkı, gerekse yöneticiler (Belediye ve Kaymakamlık) çok bilinçli ve duyarlı.

Muğla Şubemizin gayretleri sonucunda Datça’nın bilinçli ve duyarlı halkından ilk aşamada kazanılan gönüllü insan kaynağımızın öncü çalışmaları neticesinde yerel AME-SAR kadrosunu da yapılandıracak güçlü bir insan kaynağı oluştu. Bu insan kaynağının yaptığı tanıtım çalışmalarına TRAC Muğla Şubesi ve TRAC Genel Merkezi de katkıda bulundu. Gönüllü katkılarla oldukça güçlü, Vilayetin tamamına yakınını sabit merkez cihazlarıyla kapsayan bir röle omurgası oluşturuldu. Dalaman Temsilcimiz sorumluluğundaki Röle sistemi ve bilahare kurulan TRAC Marmaris Rölesi ile de yerel kapasiteler oluşturuldu.

2017 yılı sonbahar aylarında Datça’da çıkan bir orman yangını akabinde bu yerel gönüllü kaynağın, müdahale koordinasyonunda yerel yöneticilere haberleşme ve ulaşım desteği vermesi neticesinde kamu kurumlarında TRAC konusunda güçlü bir farkındalık gelişti. Böylece TRAC’ın TAMP ve Haberleşme Hizmet Grubundaki rolünün (katkısının) ne olacağı yönünde bir gerçek olay uygulaması da sergilenmiş oldu.

2017 yılı Kasım ayında Muğla UMKE’nin koordinasyonunda Kemerköy Termik Santralinde gerçekleştirilen Tatbikata TRAC’ın geniş bir kadroyla katkı vermesi bütün kurumlarca büyük beğeni topladı. Bu etkinlikte de TAMP ve Haberleşme Hizmet Grubu konusunda bilinç oluşmasına katkıda bulunuldu.

16-18 Şubat arasında Datça’da yapılan etkinlikte TRAC Muğla Seyyar Haberleşme Treyleri de tanıtıldı. Datça Kaymakamı Sayın Vehbi BAKIR’ın önerisiyle 1 ay süreyle Seyyar Haberleşme Treyleri ile Datça’daki okullarda tanıtıcı ve bilinç geliştirici faaliyetler yapılacak.

Bu çalışmalara katkıda bulunan tüm TRAC Mensuplarına teşekkürler.

73! TRAC Genel Merkezi

 


TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member