144 MHz Es in EU     : Status
50 MHz Es in EU       : Status
Today's MUF & Es    : Status
From MMMonVHF
Son Eklenen Albümler
  • TRAC ZONGULDAK
  • TC101SO
  • TRAC Bozöyük Eğitim
  • BURSA DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ
  • SİVAS DEPREM HAFTASI ETKİNLİĞİ
  • TRAC Manisa Şubesi UMKE İşbirliği


Etkinlik Takvimi
E-Bülten

        

        

 

        

 

Haberler
TRAC Aydın Şubesi Kuruldu!

TRAC Aydın Şubesi Kuruldu!

 

      Bir süredir temsilcilik olarak yürütülen TRAC Aydın oluşumu gelen talep üzerine Genel Merkez Yönetim Kurulumuzun aldığı karar sonrası Aydın İl Dernekler Müdürlüğüne yapılan başvurunun kabul edilmesini müteakip 06.01.2014 tarihi itibariyle TRAC AYDIN ŞUBESİ olarak kuruluşunu tamamlamıştır.
 

 

"D-STAR Sistem Ülkemizde de Aktif Edildi!

      Ülkemizden yurtdışına erişim sağlanan, ilk DSTAR Gateway ağı olma özelliğine sahip olan projemizi YM3KB ekibimizle hayata geçirdik.10.01.2014 tarihinden itibaren test çalışması lokal olarak başlayacaktır. QSO’ları takip edebilmek maksadıyla, bu modu kullanmaya uyumlu cihazımız , 144.500 Mhz frekansına ayarlanarak, cihaz modunun DV olarak seçilmesi ve menüde ufak bir ayar yapılması yeterlidir.

TRAC Kazdağı Rolesi Hizmete Alındı

TRAC Kazdağı Rolesi Hizmete Alındı

     Uzun bir planlama ve hazirlik döneminin sonucunda Kazdağları 1760m rakıma oldukça geniş bir alana hizmet veren 70cm Bandında, 439.275 Mhz frekansında 67Hz Ton ile çalışan Role kurularak cemiyetimizin önemli bir altyapısı hizmete alındı.

YM7TEN 10m Beacon Tekrar Havada!

YM7TEN 10m Beacon Tekrar Havada!

    Ülkemizin ikinci Beacon'u olarak 16.04.2011 tarihinde yine TRAC Trabzon Şubemiz tarafından kurulan ve KEGM tarafından YM7TEN çağrı işareti verilen 10m Bandın da 28.225 Mhz CW 1Watt olarak çalışarak, bandı kullanan amatörlere Doğru yönüne olan propagation bilgisi veren beacon tekrar havada.

Amatör Telsizcilik Sınav Yerleri Açıklandı

Amatör Telsizcilik Sınav Yerleri Açıklandı

      2014 Yılı Amatör Telsizcilik Sınavlarının yapılacağı adresleri KEGM tarafından açıklanmıştır. Sınavlar Aynı gün ve Saatte 19 Ocak 2014 Pazar günü Adana, Ankara, Bursa, Çanakkale, Gaziantep, İstanbul,  İzmir ve Trabzon illerinde yapılacaktır.

APRS.fi Üzerinden İnternet Filtre Uygulaması

APRS.fi Üzerinden İnternet Filtre Uygulaması

      Son günlerde APRS üzerinden gereginden fazla obje yayinlandigi bilinmektedir. Çogunlugu gereksiz olan ve hiçbir bilgi içermeyen bu ikonlar  APRS’den yararlanacak olanlari olumsuz etkilemektedir. Dag isimlerinin APRS üzerinden ikon olarak tekrar yayinlanmasinin hiçbir yarari yoktur. Zira dag isimleri haritalarda gösterilmektedir.  APRS sisteminin internet üzerindeki en önemli kismi olan aprs.fi adresinde asagida belirtildigi sekilde ayarlamalar yapilirsa bu olumsuzluk önlenecektir. 

ÇOMÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tanıtımı Çalışması

ÇOMÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tanıtımı Çalışması

      23 Aralik 2013 günü, ÇOMÜ Bilgisayar Mühendisligi Bölümü Ögretim Görevlilerinden Sayin Dr. Necdet YÜCEL ile daha önce varilan mutabakat çerçevesinde bir tanitim çalismasi gerçeklestirildi.Çok kisa vadede yapilan bir planlama ile tanitimin neticesi olmasina karsin, etkinlige yaklasik 100 ögrenci katildi.

Manisa Şubemizden Başarılı Bir Hizmet Daha!

Manisa Şubemizden Başarılı Bir Hizmet Daha!

      TRAC Manisa Subesi, daha önce Il AFAD, Il Ambulans (112) Servisi, UMKE ve Itfaiye Birimleriyle basarili isbirligi örnekleri sergilemisti.

      Hizmetleri sonucunda Il Orman Müdürlügü tarafindan layik görüldügü asagidaki yazi, Subemizin hizmetlerinden bir digerinin belgesidir.Subemizin degerli mensuplarini bu hizmetlerinden dolayi kutlariz.

Çanakkaler Şubemizin Üniversitedeki etkinliğe Katılımı.

Çanakkaler Şubemizin Üniversitedeki etkinliğe Katılımı.

      Gelen davet üzerine, 27 Kasim günü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (“ÇOMÜ”) Acil Yardim ve Afet Yönetimi Bölümünün (“AYAY”) bir etkinligine katilimda bulunulmustur.

YM9KSR Sarıkamış Digisinde İyileştirme Yapıldı.

YM9KSR Sarıkamış Digisinde İyileştirme Yapıldı.

YM9KSR  Çagri isareti ile dernegimiz tarafindan 2627 m yükseklikteki Sarikamis-Bayraktepe mevkisine kurulan APRS Digipeater; 1 Kasim 2013 günü kurulu yerinde, anten degisimi ve sistem ayarlari yapilmak suretiyle yeniden  aktif edilmistir. 
TRAC
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti
9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernektir.
IARU International Amateur Radio Union Member