Bayrak

22 YILDIR ACISI HALA TAZE 17 AĞUSTOS DEPREMİ

  • 17.08.2021
22 YILDIR ACISI HALA TAZE 17 AĞUSTOS DEPREMİ

Türkiye 22 yıl önce 17 Ağustos 1999 saat 03:02 de meydana gelen büyük bir depremle sarsıldı.2010 yılında yapılan bir Meclis araştırma raporuna göre 18bin 373 kişi hayatını kaybetti.Afetin üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen o gece yaşananlar ve yitip giden canlarımızın acısı hala Yüreğimizde, tarifi mümkün olmayan duygularla devam etmektedir.

 Aslında bu yaşadığımız acı dolu olay bizi olmasını engelleyemeyeceğimiz deprem gerçeğine karşı Hazırlıklı olmak ve alınacak tedbirlerle oluşacak zararları en aza indirebilmek için farkındalık Oluşturması olmalıdır. Bu gibi afetlere karşı koyabilmemin bir yolu da gönüllülük esasına dayalı Çalışmalar yapmaktan geçer. Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Radyo Amatörlüğünün TelsizHaberleşmesi konusundaki eşsiz imkanları ve yeteneğini 63 şubesi ve 37 Temsilciliği eliyle, olağandışı durumlarda başta AFAD olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönüllülük esasına dayalı olarak sunmaktadır.  Bu nedenle T.C. İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığının hazırlamış olduğu, birçok kamu kurum ve kuruluşlarla, özel sektöründe içinde yer aldığı Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında oluşturulan çalıma grupları arasında “öncelikli” sıfatına haiz Ulusal Düzey Haberleşme Çalışma Grubuna Çözüm Ortağı sıfatıyla dâhil edilen ve bu surette akredite olan ilk Gönüllü Kuruluş olmuştur ve tüm üyeleriyle telsiz haberleşmesi teknik altyapısını kamu ile paylaşmaktadır. Zaten bu nedenle de 1991 Körfez savaşında göstermiş olduğu çalışmaları sonrasında 9 Nisan 1991 tarihi ve 91/1741 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA çalışan bir dernek statüsü kazanmıştır.

Bu gün 17 Ağustos 2021 ve o felaketin 22.yıl dönümü o gün acıya ve felakete uyandığımız günün sabahını hiç ama hiç unutmayacağız. Yaşadığımız olaylardan dersler çıkartarak hep bir adım ötesine hazırlıklı olmak için çalışacağız. Son günlerdeki elim olaylar göstermiştir ki iklim değişikliğine bağlı hadiselerle ilgili Risk Analizleri ışığında gerekli çalışmaları planlamamız şart olmuştur. Öte yandan da  Muğla Şubemizin koordinasyonunda yörenin depremselliği nedeniyle 2015 yılından beri yürüttüğümüz çalışmalar Orman Yangınları esnasında da çok faydalı olmuştur. Daha sonraki günlerde ayrıntılı bir raporda ele alacağımız bu çalışmadan çıkarttığımız dersleri TRAC Camiası ile paylaşarak şubelerimizin planlamalarına katkı sağlayacağız. Bu vesileyle 1999 depremlerindeki ve sonraki tüm çalışmalardaki cansiparene katkılarını esirgemeyen değerli üyelerimize teşekkürü de borç bilirim.

Bu gün ve yakın zamanda ülkece yaşadığımız Orman yangınlarımızda yitip giden canlarımıza Allah'tan Rahmet ve geride kalan yakınlarına da başsağlığı ve Ülkemize Afetsiz günler diliyoruz.

 

TRAC GENEL MERKEZİ