Bayrak

ELAZIĞ DEPREMİNİN ARDINDAN

  • 20.04.2020
ELAZIĞ DEPREMİNİN ARDINDAN

İlimizde vuku bulan deprem çalışmaları ile ilgili naçizane birkaç resim paylaşmaya çalıştım. Açıkçası koşuşturmaktan resim çekmeye ve belgelemeye pek vakit bulamadık.

Deprem öncesinde 11 Ekim 2019 tarihinde Elâzığ Sivrice İlçesinde AFAD’ın organize ettiği TRAC Elâzığ Şubemizin de davet edildiği Bölgesel tatbikata intikal ettik ve bu tatbikat sonrasında üyelerimizle oturup durum değerlendirmesi yaptık. Şube olarak biz neden tatbikat yapmıyoruz? Olası bir depremde biz ne yaparız? nasıl hareket etmemiz gerekli?

Şube olarak aldığımız bir karar ile bir deprem senaryosu hazırlamış idik. Bunu deprem anında uyguladık. Bu hazırlık senaryosunun ve hazırlıklı olmanın ne denli doğru olduğunu sahadaki uygulamalarımızda farkettik. Senaryo gereği çeşitli mahallelerde ikamet eden arkadaşlarımız ailesinin güvenliğini sağladıktan sonra yaya, bisiklet, motosiklet ile bölgelerinde tarama yapıp kendimizce oluşturduğumuz kriz merkezine sürekli bilgi aktaracak idik ve aynen de uyguladık. Kriz merkezi ise senaryo gereği AFAD, 112 ACİL, UMKE ye bilgi aktaracak idi. Biz senaryoyu tatbikatlar ile test ettikten 9 gün sonra deprem oldu.

       TRAC Elazığ şubesi olarak yaklaşık 63 gün boyunca Afad A.A.D.Y.M (Acil Afad Durum Yönetim Merkezi) de çalıştık. AFAD personelinin sahada haberleşmesi gereken kurum veya ekipler ile olan frekans koordinasyonuna yardımcı olduk. İvedilikle AFAD merkez telsizine diğer kurum frekanslarını yükleyip haberleşmenin sağlıklı devam etmesini sağladık. Başta UMKE olmak üzere ekipler dijital cihazlar kullanıyorlar ve bütünleşme sorunu yaşanıyordu. Onların haberleşmesi içinde bir seyyar analog role kurulumu yaptık.

            TRAC Elâzığ Şubesi olarak yapmış olduğumuz senaryo çalışmasının ve tatbikatın semeresini yaşadığımız depremde gördük ve ne kadar isabetli bir şey yaptığımızı anladık. Bu esnada eksiklerimizin neler olduğunu görmemiz bakımından bize ayrıca da katkısı oldu. Depremin başından sonuna kadar olan süreçte haberleşme ile ilgili kontrol tamamen bizde idi. Elâzığ Valimizin teşekkür ve takdirine mazhar olurken; Sayın İçişleri Bakanımıza da bir sunumda bulunduk. Takdir ve teşekkürlerini tüm camiamızla paylaşmamızı rica etti.

           Bu vesile ile tüm arkadaşlarıma bize vermiş oldukları destek ve ilgiden dolayı şahsım ve üyelerim adına teşekkürlerimi sunuyorum iyiki varsınız. 73’s

                

                 Muzaffer GÜRTAŞ

                         TA8MG

                 Elazığ Şube Başkanı