60. Yıl Bayrak

ORDU TEMSİLCİLİĞİ RÖLE BAKIM ONARIM ÇALIŞMASI

  • 18.12.2021
ORDU TEMSİLCİLİĞİ RÖLE BAKIM ONARIM ÇALIŞMASI

Yaklaşık iki hafta önce Yaz ortasında Ordu Karagöl Dağı zirvesine (3140M)kurulumunu gerçekleştirdiğimiz ve güneş enerjisi ile çalışan 70cm Rölemizde şarj ile ilgili bir sorun meydana gelmişti. Panellerin aküleri şarj etmediği görülmüş ancak yoğun hava muhalefeti sebebi ile istesek te müdahale edememiştik.  Bölge yaz aylarında bile çıkmaya çok ta müsait olmadığından özel ekipman ve bu konuda tecrübeli bir ekip ile röle konumuna ulaşmak ve ileride de benzer sorunlar yaşamamak için bu şartlarda ne olduğunu yerinde görmek istedik. Bunun üzerine TA7OM,  Hüdaverdi GÜNEŞ, TA7TX, Şinasi DUMAN, TA7G, Mustafa ÇALTEPE ve TB7ABT Soner AKDENİZ ile 12 Aralık sabaha karşı gerekli ekipmanlarımızı alarak dağa tırmanmak üzere Ordu dan yola çıktık. 2 saatlik araç yolculuğundan sonra Tırmanışa en uygun ve en yakın bölgede aracımızı bıraktık.

Sabah şafağı ile 4 kişilik ekip ilk kamp noktasına doğru hareket ettik.  İki buçuk saatlik bir yolculuktan sonra kamp alanına ulaştık. Ancak bizi yoğun kar tipisi karşıladı. Şiddetli Rüzgâr ve tipi bizlerin moralini bozsa da TA7TX ve TA7OM tırmanış denemesi yapmaya karar verdiler. Yer yer 1mt yi bulan kar ve tipi ile birlikte sırt üzerine ulaştığımızda havada düzelme belirtileri oluşmaya başladı. Geri dönülmedi ve ortalama 5 saatlik kar ve yoğun kayalıktan oluşan nefes almanın bile çok güç olduğu yolculuktan sonra zirveye ulaşıldı. Hızlı bir şekilde arıza tespiti yapıldı. Şarj cihazının arızalı olduğu görülünce yanımızda getirdiğimiz şarj cihazını sisteme entegre ettik. Akşama çok az zaman kalmıştı. İşimiz bittiğinde hemen geldiğimiz rotadan kamp alanına geri hareket ettik. 2 saatlik zorlu yolculuktan sonra kamp alanına ulaştığımızda karanlık olmuştu.  Sistemin çalıştığını gördüğümüzde tüm yorgunluğumuz sanki çıkmış gibiydi. Arkadaşların hazırladığı çayı ve kahvaltı işini hallettikten sonra Araç yanına ortalama 1 saatlik yolu ay ışığında alarak aracımıza ulaştık.

Karadeniz sahil illerinden Sinop, Samsun, Ordu, Giresun ile Gümüşhane, Erzincan, Sivas, Tokat ve Merzifon illerinden ulaşılabilen 439.250 (88.5 ton) frekanslı rölemizin olduğu mevkide aynı zamanda YM7KGL APRS Digi istasyonu da bulunmaktadır. Aynı noktaya önümüzdeki yıl iyileştirme ve geliştirme çalışmaları yapılacak olup bu bağlamda gerekli hazırlıklara başlanılmıştır.

 

TA7OM, Hüdaverdi GÜNEŞ
TRAC Ordu Temsilcisi