Bayrak

TARİHTE BUGÜN 9 EYLÜL: İZMİR DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTARILDI

  • 09.09.2020
TARİHTE BUGÜN 9 EYLÜL: İZMİR DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTARILDI

26 Ağustos'ta başlayan Büyük Taarruz sonucu Türk ordusu 9 Eylül günü Yunan işgali altındaki İzmir'e girdi. Yunanlıların hüküm sürdüğü şehri geri alarak tarihe İzmir'in kurtuluşu olarak geçti. Peki, tarihte bugün neler oldu? İzmir nasıl kurtuldu? İzmir'in kurtuluşu kısaca tarihi…

İzmir, Büyük Taarruz harekâtı sonucu 9 Eylül 1922'de Yunan işgalinden kurtuldu. İzmir'in kurtuluşunun ardından, Mudanya Ateşkes Antlaşması ve Lozan Barış Antlaşması süreci başlamış, Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığının simgesi haline gelmiştir. 9 Eylül'de ne oldu? İzmir'in kurtuluş tarihi…

MİLLİ MÜCADELENİN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ

İzmir'in, 15 Mayıs 1919'da Yunan güçleri tarafından işgal edilmesi, Anadolu'da Millî Mücadele'nin başlamasında kritik noktada yer alır. Tüm ülkede İzmir'in işgali tepkiyle karşılanmış ve birlik olunmuştur. İstanbul'da başlayan işgali protesto mitingleri Damat Ferit hükümetinin düşmesine sebep olmuştur.

'ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ'DİR'

Türk ordusunun 26 Ağustos 1922 tarihinde başlattığı, Kurtuluş Savaşı'nın son noktası Büyük Taarruz beş günün ardından sonuçlandı. 30 Ağustos'ta Mustafa Kemal Paşa ordulara bir bildiri yayımlayarak "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!" emrini verdi ve 2 Eylül'de Uşak'a girildi. Türk birlikleri, İzmir'e doğru hızla ilerlerken, Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu'dan çekildiler. 9 Eylül 1922'de Ahmet Zeki Bey komutasındaki birlikler ile Mürsel Paşa komutasındaki birlikler, ardından da 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerde İzmir'e girerler.

İZMİR’İN KURTULUŞUNDA HAYATINI KAYBEDENLER

İzmir'in kurtuluşu sırasında can veren askerlerin isimleri şöyledir: Akşehirli Bekiroğlu Mehmet, Antalyalı Ömer oğlu Hakkı (Sarıarslan), Nevşehirli Ahmet oğlu Seyit Mehmet ve Nevşehirli Ahmet oğlu Ahmet.

İŞGALDEN KURTULUŞ RESMEN İLAN EDİLDİ

Konak'a ulaşmayı başaran Şerafettin Bey, Konağa girip balkona Türk bayrağını asmıştır. Hükümet Konağı'na bayrağın dikilmesinin ardından Yüzbaşı Zeki komutasındaki süvari birliği Hükümet Konağı'nın yanında yer alan Şarkışla’ya, sonrasında da Kadife Kale’ye bayrağın çekmesi ile İzmir'in işgalden kurtuluşu resmen ilan edilmiş oldu. Birinci Süvari Tümeni Komutanı Mürsel Paşa İzmir'e girildiğini Ankara'ya bildirir. 10 Eylül'de, Mustafa Kemal Paşa, Fevzi ve İsmet Paşalar ile Fahrettin Paşa Hükümet Konağı'na gider, konağın balkonundan başarı tüm halka ilan edilerek, başarının tüm Türk milletinin olduğunu belirtir.

 

Bu mücadelede canla, başla hiç düşünmeden kanını, canını feda eden cesur yürekli Mehmetçiklerimizi saygı, şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

TRAC GENEL MERKEZİ