Bayrak

TRAC ARTVİN ŞUBESİ RÖLE VE APRS SİSTEMLRİ BAKIM ONARIM ÇALIŞMALARI YAPILDI

  • 14.10.2020
TRAC ARTVİN ŞUBESİ RÖLE VE APRS SİSTEMLRİ BAKIM ONARIM ÇALIŞMALARI YAPILDI

TRAC Artvin Şubesinin Sorumluğunda olan Hopa Sultan Selim, Yusufeli ve Saçinka Röle ve APRS Sistemlerine Bakım ve onarım yapıldı.

İlimizde kurulu bulunan Röle ve APRS sistemlerinin bir kısmı arıza yapmış ve uzun bir süredir hizmet dışı kaldıkları için çalışmıyordu. TRAC Artvin şubesi öncülüğünde yapılan sistemlerin Bakım ve onarım çalışmaları TRAC Ordu Temsilcisi TA7OM Hüdaverdi GÜNEŞ, Trabzon Amatörlerinden TA7K Kadir TURHAN ve TRAC Kars Temsilcisi TA9J İsmail ÇAKMAK’ın da katılım ve yardımları ile 4 Gün sürmüştür. Bu çalışmada, 145.650 Artvin Yusufeli Rölesi ve YM9KAR APRS sisteminin Kırılan Anteni Yenilenerek çalıştırılmış ve bu röle Lokal olarak kullanılan ve Saçinka Tepede bulunan 145.675 Rölesine Linklenerek bölgede tek röle üzerinden daha geniş bir alan ile haberleşme sağlanmıştır.

Yine Aynı şekilde Gürcistan sınırı Hopa ilçemiz Cankurtaran mevkiinde bulunan ve bir süredir çalışmayan 145.600 Rölemiz Yerinde onarılmış ancak YM9ART APRS Digisi Yıldırım nedeniyle tamamen kullanılmaz hale geldiğinden Şube merkezine getirilerek Cihaz değişikliği yapılıp çalıştırılmıştır. Uygun bir zamanda yerine götürülecektir.

Bunlar ile birlikte çalışmalarda Artvin Saçinka tepede kurulu bulunan 145.675 Rölemiz Linklendiği Rölelere uyumlu hale getirilmiştir. 4 Gün süren Bakım ve Onarım çalışmalarına ilave olarak Şube Merkezimize APRS Sistemleri için I-GATE Sistemi kurularak bölgede alternatif bir I-GATE altyapısı oluşturulmuştur.

Yerel Gazetelerde de geniş yer bulan bu sistemlerin Bakım onarım çalışmalarında bizlere yardımcı olan Şube Başkan Yardımcımız TA9ADM Âdem YILMAZ, Yönetim Kurulu Üyemiz TA9AF Gürbüz GÖDEMİR, TA9AOZ Özkan YILMAZ ve Dernek Üyelerimiz ile Bu çalışmalara katkı sağlamak için gelen TA7OM Hüdaverdi GÜNEŞ, TA7K Kadir TURHAN ve TA9J İsmail ÇAKMA’a Şubemiz adına teşekkür ediyorum.

 

TA9EG, Hasan GÜLTEKİN

TRAC Artvin Şube Başkanı