Bayrak

YM7SIX 6m BEACON ORDU YOROZ TEPEYE KURULMUŞTIR

  • 28.03.2021
YM7SIX 6m BEACON ORDU YOROZ TEPEYE KURULMUŞTIR

      YM7SIX/B 6 m BEACON, İstasyonu 26.03.2021 tarihinde BEACON sorumlu operatör ve TRAC Ordu İl Temsilcisi TA7OM Hüdaverdi GÜNEŞ ve TA7A Sedat KESKİN, TA7AEZ Hasan AKGÜN, TA7G Mustafa ÇALTEPE ve TA7OE Kerim GÜNEŞ’in de desteği ile 900m Rakımlı aynı zamanda VHF Rölenin de bulunduğu mevkide kurulumu gerçekleştirilmiştir. Ülkemiz ve Bölgemiz yönüne Oluşacak Propagasyon bilgisini dinleyen Amatör istasyonlara bildirecektir

      6m Bandı kullanımının ülkemizde serbest bırakılmasından sonra bu Band için ülkemiz yönüne olan propagasyon bilgisinin öğrenilmesine büyük katkı sağlayacağı düşünülerek TRAC Antalya Şubesi üyesi ve Ordu Temsilcisi TA7OM, Hüdaverdi Güneş tarafından teknik çalışmalara başlanılmış ve ilk olarak YM4SIX/B Antalya şubemizde kurulmuştu. Geçtiğimiz yaz aylarında ise Ülkemizin en doğusunda KARS ilinde YM9SIX/B ikincil olarak kurularak doğudaki bu eksiklik de giderilmişti. Böylelikle; 6m bandında Genellikle Yaz dönemlerinde meydana gelebilecek Tropo ve Sporadic-E aktiviteleri bu Beacon sayesinde öğrenilebilecektir.

     Kurulan Beacon istasyonlarımızı Yurtiçi ve yurtdışında bulunan arkadaşlarımız dinleyip raporlarını dxsummit.fi veya dxmaps.com dan spot olarak yayınlayabilirse çok yararlı olacaktır.

 

TRAC Ordu Temsilciliği

 

Teknik Özellikleri;

GÜÇ: 5 W

FREKANS: 50.498 MHz CW

ANTEN: Delta Loop,

LOKATOR: KN90AW

YÜKSEKLİK: 900m