Bayrak

YÜKSEK FREKANSLI İLETİŞİM YÜKSEK VE DÜŞÜK ÖZELLİKLER

  • 30.12.2020
YÜKSEK FREKANSLI İLETİŞİM YÜKSEK VE DÜŞÜK ÖZELLİKLER

1 Şubat 2020

Yazan Albay Stephen Hamilton, ABD ve Baş Garanti Yetkilisi 4 Judy Esquibel, ABD

Uydu bağlantıları kesilirse, HF telsizleri boşluğu doldurabilir.

Siber tehditler büyümeye devam ettikçe, dijital uydu iletişiminin dijital veya elektromanyetik yollarla bozulabileceği ve reddedilebileceği gerçeği de artıyor. Bununla birlikte, bu yeteneklerden ödün verilirse, yüksek frekanslı radyo, radyo sinyallerini toprağa geri kırmak için iyonosferden yararlanarak görüş hattının ötesinde bile iletişim kurmaya devam etmek için bir yol sağlar.

Uluslararası İletişim Birliği Telekomünikasyon Standardizasyon Sektörü, yüksek frekans (HF) Aralığını 3 megahertz ile 30 megahertz arasında belirler. Bu iletişim yöntemi 1990'lara kadar yaygın bir şekilde kullanılırken, uydu iletişiminin (SATCOM) kullanılabilirliği arttıkça orduda çekişini kaybetmeye başladı.

HF, çok yüksek frekans (VHF) ve ultra yüksek frekans (UHF) arasındaki temel farklar arasında, sinyali HF'de düzgün bir şekilde yaymak için gereken çoklu anten konfigürasyonları ve sinyalin yayılmasını büyük ölçüde etkileyen atmosferik koşullar vardır. Ek olarak, günün saati için doğru frekansı seçmek, HF iletişimlerinin kurulmasında çok önemli bir rol oynar. Bu koşullar altında ve uygun kurulum verildiğinde, HF telsiz sinyalleri bir coğrafi bölgeye hedeflenebilir ve uydular kullanılmadan görüş hattı ötesinde iletişim sağlar.

SATCOM'a artan bağımlılık bir sorun teşkil ediyor: Savaşçılar SATCOM için eğitim aldıklarından, HF telsizini etkin bir şekilde kullanma eğitimi azaldı; VHF ve UHF serisindeki telsizler, görüş hattı iletişimleri için kullanılmaya devam etti.

Bir Ronald C. Wilgenbusch ve Alan Heisig göre makalesinde de Müşterek Kuvvet Quarterly, HF SATCOM'dan için uygun bir seçenek değildir ve onlar eğitim azalan miktarda bir konudur katılıyorum. “Bir zamanlar HF iletişim sistemlerimizin temel dayanağı olan dünya çapındaki sabit HF vericileri ve antenleri sistemi ortadan kalktı. ... Hâlâ yerinde olsa bile, vasıflı HF operatörleri gemilere ihtiyaç duyuyor ve kıyıda yıllardır emeklilik çeklerini bozuyor ”dediler.

Baby boomer emekliliklerinin beklenmedik bir şekilde yükselmesi tüm hükümet ve ticari sektörleri zorlasa da, özellikle bilgisayar endüstrisi için zor olmuştur. Bununla birlikte, birçok HF eğitimli askeri üye hizmetlerden ayrılıyor olsa da, kendin yap meraklıları ve bilgisayar korsanlarının kesişme noktasından daha genç bir hevesli nesil geliyor. Projelerinde genellikle yazılım tanımlı telsizleri kullanarak küçük elektronik cihazları tamir ediyor ve yaratıyorlar. Ayrıca çeşitli radyo frekansı-HF iletişim tekniklerini araştırıyorlar ve yeni hibrit beceriler geliştiriyorlar.

Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı bile, HF telsiz kullanımının kendi kendine uyarlana bilirliğe ve sürekli değişen bir ortama yol açacağı sonucuna vardı. HF telsiz kullanımı aynı zamanda makine öğrenimi yaklaşımlarını teşvik edecek ve bunlardan yararlanacak ve bu da akıllı parazit önleme tekniklerinin ve ekipmanlarının geliştirilmesiyle sonuçlanacaktır. Buna ek olarak, vakıf üyeleri heterojen ağın - HF iletişimi ve uydu iletişimi, askeri ağlar ve sivil hücresel iletişimin bir kombinasyonu - entegre bir uzay-hava-deniz-yer iletişim ağı sağlayacağına inanıyor.

FT8 gibi dijital modları kullanan HF iletişimi, tekniklerin dijital iletişimle nasıl geliştiğinin bir örneğidir. Ham ve hacker toplulukları, gelişen yöntemlerin sınırlı spektrumun kullanımını geliştirirken küresel iletişimi geliştirebileceğini belirtti.

Ancak bir değiş tokuş var. HF veri hızları, SATCOM veri hızlarından çok daha düşüktür. Sonuç olarak, bir yedekleme planı sadece HF iletimlerinin nasıl kullanılacağını detaylandırmakla kalmamalı, aynı zamanda hangi verilerin iletilmesi gerektiğini de özetlemelidir.

Örneğin, HF telsiz kullanarak bir PowerPoint slayt gösterisinin 2 megabaytlık savaş özetini iletmek mümkün olmayabilir; ancak, slaytlardaki metin HF telsiz üzerinden grafikler olmadan iletilebilir. Bant genişliği kısıtlamalarına ek olarak, bir HF sinyalinin belirli bir konuma yönlendirilmesi, frekans, anten yapılandırması ve güç dâhil birçok faktöre dikkat edilmesini gerektirir.

HF telsizlerini iletişim için kullanmak, süreç ve ekipman planlaması gerektiren başka zorluklar da ortaya çıkarır. Örneğin, çevrenin görüş hattını engellediği daha kısa mesafelerde HF telsiz iletişimi, neredeyse dikey insidans gökyüzü dalgası (NVIS) yayılımı ile mümkündür. Hükümet iletişimi NVIS kullanır ve 400 mil mesafeye kadar kullanılabilir sinyaller sağlayan bir gökyüzü dalgası radyo dalgası yayılımına sahiptir.

Ordu Siber Enstitüsü, West Point, New York, son zamanlarda HF NVIS Fort Irwin, California Milli Eğitim Merkezi'nde test gerçekleştirdi. Test, JS8Call yazılımını, açık kaynak programı WSJT-X'i ve tek yan bant modülasyonlu sesli iletişimi içeriyordu.

Yayılmanın gerçek NVIS olduğunu garanti etmek için, enstitünün ekibi Tiefort Dağı'nın her iki tarafına istasyonlar yerleştirdi ve VHF iletişiminin mümkün olmadığını doğruladı. Ekip daha sonra günün saati için uygun frekansı belirlemek için Voice of America Kapsama Analizi Programı tahmin yazılımından alınan sonuçları kullandı ve NVIS bağlantısı için eğimli bir çift kutuplu anten yapılandırması kullandı. Ses bağlantısı, 50 watt güç kullanılarak kolayca kuruldu.

Son olarak, enstitünün ekibi, beklendiği gibi çalışan FT8 dijital iletişimini doğrulamak için WSJT-X'i test etti ve JS8Call kullanarak güç tüketimini önemli ölçüde azalttı ve JS8Call mesajlarını kusursuz bir şekilde almaya devam etti.

HF NVIS, birincil sistemler arızalandığında hükümet, endüstri, kamu güvenliği ve kritik altyapı için bölgesel ve geniş alan iletişimleri için temel katman ulusal geri dönüş ağı olarak hizmet veren "altyapımızın altında güvenlik ağı" olarak adlandırılmıştır. HF NVIS gibi girişimler, doğal afetler, siber saldırılar veya elektromanyetik darbe saldırıları gibi yıkıcı olaylar sırasında kritik altyapı savunmasında iletişim esnekliği ve durumsal farkındalık sağlar.

ABD İç Güvenlik Siber Güvenlik ve Altyapı Dairesi Bakanlığı SHAred Resources (SHARES) HF Radyo Programı, bu güvenlik ağının bir örneğidir. SHARES, kurum içi veya kurumlar arası görev gereksinimlerini desteklemek için bir acil durum iletişim bağlantısı sağlamak için 24 saatlik bir yetenek sağlar.

Albay Stephen Hamilton, ABD, şu anda Ordu Siber Enstitüsü'nün teknik direktörü olan bir siber subaydır. Baş Garanti Yetkilisi 4 Judy M. Esquibel, ABD, Monterey, California'daki Deniz Yüksek Lisans Okulu Bilgi Bilimleri Bölümü'nde bir siber operasyon teknisyeni ve doktora öğrencisi ve bir Ordu Siber Enstitüsü Üyesi.

 

Yazı kaynaktan alınarak çevirilmiştir.

KAYNAK: https://www.afcea.org/content/high-frequency-communications-features-highs-and-lows