Birkaç ay önce planladığımız ve resmi işlemleri TRAC Artvin Şubemiz tarafından tamamlanan Artvin Hopa ilçesi Sultan Selim dağı UHF Röle Kurulumu gerçekleştirilmiştir.
Tüm teknik çalışmaları TRAC Ordu Şubesi tarafından yapılarak hazır hale getirilen Role için 25 Mayıs Cumartesi Artvin Hopa ilçesi Sultan Selim dağına 145.600 Karagöl Dağı Bölgesel Röle sistemine bağlı 439.225 Mhz 88,5 Tonlu Role kurulumunu gerçekleştirdik. Bu nokta Karadeniz sahilde 1020m rakımlı ve Gürcistan Sınırına 8km uzaklıktadır. Özellikle Gürcistan sahil şehirlerinin tamamı ve Sarp sınır kapısından Trabzon’a kadar olan sahil şeridinde çalışmaktadır.

Aşağıdaki RF Yayılım haritasından da gördüğünüz gibi Artvin Şehir merkezinden girmek pek de mümkün değildir. Bunun için ayrıca çalışma yapılacaktır. En zor aşaması olan kısmını halletmiş olduk.

Röle kurulumuna Ordu da; TA7OM -Hüdaverdi, TA7A -Sedat, TA7KOL -Taner ve TA7MA -Mustafa’dan oluşan ekip ile yola çıktık, Trabzon’dan TA7K –Kadir beyi de yanımıza alarak devam ettik. 09:00 da Hopa Cankurtaran mevkiinde Artvin’den gelen TA7EG –Hasan, TA7AF Gürbüz, TA9V -Hamit ve TA9ADM -Âdem beyler ile buluştuk. Bozuk dağ yolunu tahmini 1 saatte tamamladık.

Rölenin kurlumu uzun sürdü. Zira daha önceki VHF rölemize ait Helliax kablolar dâhil bütün kablolarımız kesilmiş olduğunu gördük. Oradaki boşta ve kullanılmayan kabloyu bulup sisteme aktarmamız yağmur altında uzun zaman devam ettiğinden zaman aldı bizi biraz yordu.

 

                                            

Röle kurulan alandaki yoğun “Jmus” gibi diğer sistemlerin enterferansı işimizi zorlaştırdı. 145.600 Rölesine bağlantı kuracak olan VHF ye BandPass takılarak sinyalin alınması sağlandı. UHF için herhangi bir sorun gözükmese de daha hassas çalışması için bir Band Pass olmasının sistemin daha stabil çalışması için gerekli olduğu kanısına varıldı. Bu şekilde bile 439.225 tarafının çok iyi çalıştığını görmek bizi oldukça sevindirdi.
Kapsama Haritasından da göreceğiniz üzere Artvin Şehir merkezi Röle konumuna çok ters ve bölgenin sarp dağlık arazi oluşu sebebiyle henüz kapsama alanında değildir. Kısa sürede dâhil edilecektir. Bunun ile birlikte Uzun zamandır devre dışı olan YM7ART APRS Digi aktif edildi ancak enterferans tan o da nasibini almış oldu. Gelecekte ona da bandpass takılarak daha iyi çalışacak duruma getirilecektir. Bu sistem sayesinde Geniş alan kapsayan 145.600 Karagöl Rölesi Hopa 439.225 UHF rölesi ile Tandem çalışır hale getirilerek Röle bölgesinden Doğu yönüne 600 Km lik bir alan Kapsama alanına alınmış oldu. Artvin merkez sisteme dâhil edildiğinde çalışma bitirilmiş olacaktır.
TRAC Artvin şubemiz uhdesinde ve kontrolünde olan bu rölemizin kurulmasında büyük emekleri olan TRAC Artvin Şube Başkanımız TA9EG Hasan, TA9AF Gürbüz, TA9V Hamit ve TA9ADM Âdem beylere teşekkür ediyoruz ve Bölgeye hayırlı olmasını diliyoruz.

73!
TRAC Ordu Şubesi