28-30 Haziran tarihleri arasında Almanya’nın Konstanz Gölü kıyısındaki Friedrichshafen'de her şey Amatör Radyo etrafında dönecek.
Avrupa'nın en büyük Amatör Radyo ticaret fuarının sponsoru olan DARC ın organizasyonu altında, amatörlere sınırsız olasılıklarla dolu bir dünyanın kapılarını açacak. Bu büyük geniş Dünya, HAM RADIO 2024'ün sloganında önemli bir rol oynuyor.

TRAC Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti standı da fuarda yer alacak.

Fuar da bulunan Salonlarda yeni model Amatör Telsiz cihazları, antenler, eski model cihazlar ve test cihazları satışı yapılmaktadır. Dünyanın birçok yerinden gelen Amatör telsizciler bu günlerde birbirleriyle yüzyüze görüşüp İstasyonlarının ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.
Bu yıl ayrıca QO100 Uydusuna ulaşabilen Amatörlerin katılacağı bir toplantı ile uyduda birbirleriyle görüşen kişiler tanışma fırsatı bulacaklar.
Aynı toplantıda; Uyduya farklı Locatorlara ROVER Araçları ile ulaşarak Portable çalışan Amatörlere de söz verilerek, edindikleri tecrübe ve bilgileri paylaşmaları sağlanacak.
Bu yılki aktivitede Cumartesi günü saat 10:00 da İsviçre konferans salonunda OH2UDS/TA7W Barış Dinç’in hazırladığı N3B model Prototip Uydu terminal cihazının da tanıtımını yapacaktır.
N3B cihazı SDR Alıcı verici tekniği ile uyduya ulaşabilen, tümleşik bir yapıya sahip, çok ufak ölçülerde tasarlanmış bir ilktir. İnternet ortamında tüm bilgileri paylaşılacak.
https://www.youtube.com/watch?v=xVOr04rAqmU
Halen ticari üretilip satışı yapılan sistemler UP Converter, Down Converter veya Transverter yapısına sahiptirler. Haricen Bilgisayar, Adalmpluto veya UHF VHF cihazlarla desteklenmeleri gerekmektedir.
Bu cihaz gerekli bütün sistemleri üstünde barındırmaktadır.
N3B QO-100 e erişim Prototip alıcı-verici cihazı TRAC standında Fuar süresince görülebilecek.
47. HAM RADIO 2024 Friedrichshafen Amatör Radyo Fuarında görüşmek üzere.

TA1D Kadri Mehmet Başak