HAMRADIO 2023 - Friedrichshafen Faaliyet Raporu

Bu yıl Almanya Friedrichshafen’da gerşekleştirilen HAMRADIO 2023 fuarında üyesi olduğum TRAC adına bir stand kiralayarak aşağıda detaylarını açıklayacağımız faaliyetleri gerçekleştirdik.

Her yıl gerçekleştirilen bu fuarda TRAC standı biz Türkiye amatörlerinin genel buluşma noktası özelliğini taşımakta olup bu yıl da bu geleneği devam ettirme olanağına ve fuar bayrakları arasına TÜRK Bayrağı’nı astırma şansına sahip olduk.

Faaliyetlerimizi genel olarak aşağıdaki başlıklar altında toplayabliriz;

Stand kurulumu ve düzenlemesi

3x3 metrekare olarak tahsis edilen standımızı Türk bayrağı, TRAC afişleri, Dünyadaki Mars Projesi (MoEP) afişleri, TRAC sayfalarına kısayollar içeren QR-Kod tabelaları, Türkiye’de gerçekleştirilen QO-100 uydu faaliyetleri ile ilgili afişler, Türk lokumu ile kurumuş İzmir İncir’i gibi lezzetlerimizi içeren ikramlar ve kayıt defteri gibi donanımlarla standımızı olabildiğince ilgi çekici hale getirmeye çalıştık. Standda dağıtılmak üzere hazırlattığımız kırmızı beyaz şapkalar, logolu kalemler, laptop stickerları gibi üzerinde HAMRADIO 2023 ü hatırlatacak logolu eşantiyonları fuar katılımcılarına dağıttık.

 • QSL kartlarının toplanması

Farklı ülkelerin kulüplerinden getirilerek bize teslim edilen QSL kartı paketlerini teslim aldık ve bunları gönüllü arkadaşlarımıza paylaştırarak Türkiye’ye ulaştırarak TRAC Antalya Şubesi’ne postalanmasını organize ettik.

 • Bilgilendirme faaliyetleri

Katılımcıların her birinin soruları ile tek tek ilgilenilerek cevaplandırılmaya çalışıldı. Ziyaretleri esnasında Türkiye’de nasıl amatör faaliyet gösterebilecekleri konusunda katılımcılar ilgili TRAC ve Kıyı Emniyeti / BTK web sayfalarına yönlendirildi. MoEP konusundaki soruları cevaplandırıldı ve yapılacak sunuma davet edildi.

 • Diğer organizasyonlar ile görüşmeler

Standımızı ziyarete gelen pek çok organizasyon yetkilileri ile görüşmeler yapılarak birlikte yapılabilecek çalışmalar konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Bazı örnekler aşağıda sunulmuş olup, burada bahsedilmeyen  görüşmeler için yapılacak karşılıklı yazışmalar paralelinde bilgilendirmelerimiz devam edecektir;

 • Israil Amatör Telsiz Cemiyeti

İsrail radyo amatörleri ile komşu standlarda faaliyet gösterirken başta çocukların ve gençlerin radyo amatörlüğü hobisine ilgilerinin arttırılması başlığında Dünyadaki Mars Projesi faaliyetleri detaylıca 2-3 seans olarak konuşuldu ve birlikte bir çalışma başlatılmasına karar verildi. Yapılan MoEP faaliyetleri ve tanıtım videolaraı paylaşıldı. Kendileri bu materyalleri kullanarak ülkelerine döndüklerinde dernekleri kapsamında yetklili mercilerle ve resmi makamlarla görüşmeler yaparak bu çalışmayı ortak bir platformda daha ileri bir seviyeye taşıma planlarını dile getirerek önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar konusunda da bir zoom toplantısı/sunumu yapılmasına karar verildi. (4X1RE Eyal Raskin)

 • Katar Amatör Telsiz Topluluğu

Katar topluluğu özellikle QO-100 üzerindeki faaliyetlerimize ilgi gösterirken bu konudaki çalışmalarımızı gönülden destekledikleri ve bundan sonra yapılacak çalışmalarda önden bilgilendirilmeleri durumunda daha yakın bir destek sunabileceklerini dile getirdiler.  Cumartesi akşamı yapılan QO-100 dünya amatörleri buluşmasında Katar ekibi tarafından bizlere birer rozet armağan edildi ve QO-100 kullanıcı grubunda faaliyetlerimizden duydukları memnuniyeti dile getiren mesajlarını sundular. (A75GM Kumar)

 • Kuweyt Amatör Telsiz Topluluğu

Kuweyt Amatör Telsiz Topluluğu adına ülkenin IARU temsilcisi standımızı ziyaret ederek çalışmalar konusunda bilgi aldı ve bu çalışmaları kendi toplulukları kapsamında da başlatmak için desteklerimizi istedi. Bu konuda zoom toplantıları ile ilerlemeye karar verildi. (9K2DB Ahmad)

 • Ham-Mesh Europe

Avrupa’da kurulmuş ve çalıştırılmakta olan acil haberleşme IP ağını işleten iki farklı grupla ülkemizde hayata geçirmeye çalıştırığımız TA-AH-IR (Türkiye Amatörleri Amatör/Acil Haberleşme IP Radyo Ağı) konusunda görüşmeler yapıldı. Bu konuda yapılan çalışmalarda karşılık destek faaliyetlerinin oluşturulması için e-posta ortamı üzerinden haberleşmelerin ilerletilmesine karar verildi

 • DARC ve AMSAT-DL

Hem QO-100 buluşması kapsamında hem de sunumlarımız kapsamında DARC ve AMSAT-DL yetkilileri ile oldukça yoğun bir çalışma yürütüldü. Antartika’ki istasyonun durumu ve birlikte yapılacak faaliyetler değerlendirildi

 • ARDC (Amateur Radio Digital Communication)

Daha önce QSO-Today fuarı kapsamında ilk görüşmeleri yapılan ve TA-AH-IR Net projesinin mali olarak desteklenmesi konusundaki görüşmelerin devamı sağlandı. Proje oldukça ilgilerini çekmiş olup hali hazırda bu amaçla yapılan projelere yılda 4 kez olmak üzere toplamda yıllık 6 milyon dolar gibi bir yardımı gerçekleştirdiklerini belirttiler. Projemizi fazlandırarak ortalama dönem başına 100 bin dolarlık bir desteği hazırlancak bir teklif dosyası ile talep edebileceğimizi ve sözel olarak anlattığımız içeriğin bu desteği alabilecek kapsamı fazlası ile karşılamakta olduğunu sevinerek öğrendik. Bu görüşmenin önemli başlıklarından biri, bu yardımın bir Amerikan topluluğu olan ARDC tarafından sadece kar amacı gütmeyen ve bu durumun belgelenebildiği topluluklara verilebileceği detayı gündeme getirildi. Bu kapsamda opsiyonları şu şekilde sıraladılar;

 • Eğer destek alacak kurumun hali hazırda Amerika kanunlarına göre kar amacı gütmeyen kuruluş denkliği var ise (bu konuda kamu yararına olmanın denklik sayılıp sayılmadığı tarafımızca araştırılacak) direk yardımda bulunabilecekler, eğer bu denklik mevcut değil ise 3-5 bin dolar arası bir masrafla bu denkliğin alınabileceğini belirttiler. Bu denklik işlemlerinin tüm masraflarını proje kabulü alındıktan sonra ARDC’nin karşılamakta olduğunu özellikle belirttiler
 • İkinci bir alternatif olarak, halihazırda denkliği olan bir topluluğa (örnek DARC) bu aktarımın yapılabileceğini, ilgili kuruluşla yapılacak bir protokolle de ilgili miktarın bizlere aktarılabileceğini belirttiler (bunu uyguladıkları ülkeler olduğundan bahsettiler)
 • Eğer yukarıdaki şartlar sağlanamaz ise projenin kabul edilmesi durumunda Amerikada bu aktarımı yapan şirketler olduğunu masrafları ve komisyonları ARDC tarafından karşılanmak üzere %8 gibi bir komisyonla bunu gerçekleştirdiklerini ancak bunun son tercihimiz olamsı gerektiğini dile getirdiler
 • Yerli Malı QRP Cihaz Gösterimi

Türk amatörümüz Barbaros Aşuroğlu (WB2CBA) tarafından geliştirilen ve batarya ile çalışan, dünyada pek çok kullanıcısı olan ADX QRP alıcı verici ve tuner donanımının bir prototipi standa kuruldu ve ziyaretçilerin yoğun ilgisini cezbetti.

 • QO-100 Türkiye Aktiviteleri Sunumu

Fuarın 2. Gününde Paris salonda gerçekleştirdiğimiz QO-100 Türkiye faaliyetleri sunumu kapsamında ülkemizde başta depremdeki faaliyetlerimiz olmak üzere gerçekleştirilen eğitim ve saha aktivitelerimiz anlatıldı.

 • IARU Youth Working Group

Gençlerle yapılan faaliyet bilgileri karşılıklı olarak paylaşıldı, Avrupa’da düzenleyecekleri çalışmalar için ortak çalışmalar konusunda hemfikir kalındı,              e-posta üzerinden üzerinden iletişim devam ettirilecek

 • DARC Young Ladies

Organizasyonları hakkında bilgi alındı ve yirmiden fazla temsilcilikleri (bölge) olduğu belirtildi, gençlerle ilgili çalışmalarda ortaklıklar yapılması kararlaştırıldı.

Yukarıda bahsedilen pek çok organizasyon ilişkileri yanısıra orada bulunmamızın en önemli gerekçelerinden biri olan “TÜRK ve TÜRKİYE Radyo Amatörlerinin Buluşma Noktası” olma özelliğini bu yıl da gerşekleştirebildik. Aşağıdaki resimler arasında paylaştığımız toplu resmimizde ne yazık ki pek çok arkadaşımızın da yer alamadığını, standımızı ziyaret eden Türk amatörlerinin resimdekinden çok daha fazla olduğunu da belirtmek isteriz.

Fuar kapsamında organizasyonlar ile ve ziyaretçilerimizle çekilen resimlerin bir kısmı aşağıda yer almakta olup, sosyal medya ortamında kullanılmak üzere yüksek çözünürlüklü halleri ayrıca dosya olarak paylaşılacaktır.

Ayrıca fuar boyunca katılımcılara doldurtulan ziyaretçi defterinin taranmış halleri de bu rapora eklenmiştir.

Fuara katılan ve organizasyonun gerçekleşmesinde emeği olan tüm radyo amatörleri dostlarımız adına.


TRAC GENEL MERKEZİ

Fuar organizasyon menager
Barış DİNÇ

TA7W / OH2UDS