Mısır’ a kısa seyahatim sırasında Sayın Aziz ŞASA’ nın (TA1E) irtibatıyla ERASD (Mısır Radyo Amatörleri Cemiyeti) Başkanı Sayın Tarek Abdullah’ ın (SU1TA) QTH’ ini TRAC adına ziyaret etme fırsatı buldum. Ziyaretim sırasında İsviçre amatörlerinden Ludo’ nun (HB9EOU) da orada bulunmasıyla ERASD ile olan bağa ek olarak bir başka bağın daha temelleri atılmış oldu.

SU1TA’ nın HF istasyonu SDR temelli, yenilikçi ve yalın kurulmuş. Çatıda SU1TA yapımı bir Hexbeam Anten mevcut. 3 band çalışan antenden gayet verim aldığını ifade ediyor. Bu anten ile birlikte bir de Folded Dipole anteni kendisi tasarlamış, imal etmiş ve kullanıyor.

SU1TA, HF dışında QO-100 uydu haberleşmesi için cihaz ve anten konfigürasyonu hazırlamış ve bu modla ilgili en kısa zamanda kurulumu tamamlayıp çalışmalar yapacağını belirtiyor.

Mısır’ da Radyo Amatörlüğü’ nün yaygınlaşarak, havada daha fazla SU istasyonu duyulmasını diliyoruz.

Sohbet ve ağırlama için SU1TA ve HB9EOU’ ya teşekkür ederiz.I took an opportunity to visit to The President of ERASD (Eygptian Radio Amateurs for Development) Mr. Tarek ABDULLAH’ s (SU1TA) QTH, on behalf of TRAC, with the liason of  Mr. Aziz ŞASA (TA1E), during my short trip to Eygpt. In addition to the connection with ERASD, an another foundation of connection has been established by the presence of Ludo (HB9EOU) a Swiss Amateur.

The HF radio shack of SU1TA has been set up innovatively and simply based on SDR. There is a Hexbeam Antenna made by SU1TA on the roof. He states that he has got quiet efficiency from the antenna run in 3 bands. A Folded Dipole Antenna, was designed, constructed by himself, and being used.

A set of equipment and antenna has been prepared for QO-100 satellite comms apart from HF by SU1TA and he states that he is going to complete the installation and start to work on that mod as soon as possible.

We hope that more SU stations will be heard on the air by spreading Amateur Radio across Eygpt.

Thanks to SU1TA and HB9EOU for conversation and hospitality.

73!

Onur KERVANCIOĞLU, TA8RM