Bisikletliler Derneği Bergama Temsilciliği ve Bergama Belediye Başkanlığı'nın düzenlediği 2. Uluslararası Bergama Bisiklet Festivaline iletişim sorumlusu olarak katıldık.

Ağustos ayı başında Bisikletliler Derneği ile koordine edilerek KOZAK yaylasında düzenlenecek gezi parkurunun yol keşfi yapıldı. Bu keşif esnasında parkurun yüzde 80 lik kısmında hiç bir GSM operatörün şebekesinin aktif çalışmadığı, Şubemiz rölesinin ve İzmir Şubesine ait 439.425 rölesinin aktif olduğu, simplex frekanslarda haberleşme imkânının olabileceğini gördük.  Bu tedbirle: şehir içinde geçen kısım için Emniyet Müdürlüğü, kırsal kesim için İlçe Jandarma Komutanlığı, orman içi yollar ve kamp alanında yangına karşı alınabilecek tedbirler için Orman İşletme Müdürlüğü ile koordineler kuruldu. Şube olarak görüşlerimizi ve önerilerimizi söz konusu kurumlara ilettik. Acil sağlık hizmetinin sadece acil bir durumda ihbar ile sağlanabileceği, belediyede görevli paramedik bir personelin faaliyete eşlik edeceğini öğrenmemiz üzerine, üyelerimizden İlk Yardım Sertifikası sahip bir arkadaşımızı da ekibimize planladık. Kamp alanında elektrik ihtiyacının elimizdeki 2 adet 3 KW benzinli jeneratör ile sağlayabileceğimizi belirledik. Yangın için gerekli tedbirler için sigara içme noktası, şarj istasyonu, çadırlara elektrik verilmemesi, aküler ile çevre aydınlatması yapılması, güvenlik kameralarının kamp alanında bir olumsuzluk durumunun gerçekleşmesi ihtimaline karşı kullanılmasını teklif ettik. Bisiklet festivalini düzenleyen gönüllüler ile görev alacak unsurlar arasındaki irtibatı 446Mhz PMR telsizler ile sağlamayı, öncü ve ardcı araçların amatör telsiz lisanslı şubemiz üyesi arkadaşlardan olmasını planladık. Acil bir durum için APRS deki konumumuzu baz alarak 112 ye bilgi aktarmak için şehir merkezinde 3 kişilik destek ekibi hazırladık.

2 Eylül 2023 saat 08:00 da yola çıkıldı, yolda Bisikletliler Derneği Temsilcileri ile irtibatımızı ve kendi içlerindeki haberleşmelerini PMR cihazlarla sağladık. 3 hafif kazazedeye gerekli ilk yardım belediye ekibin müdahalesi ile yapılması sağlandı.

Kamp alanına ulaşıldığında HF-UHF-VHF istasyonumuzu, kameraları, elektrik tesisatını hazırladık. Propagasyondaki olumsuzluk nedeni ile HF istasyon faaliyeti gerçekleştirilemedi. Katılımcılar, yakın köyün muhtarı, Belediye ve Jandarma ekibine amatör telsizcilik hobisi anlatıldı.

3 Eylül 2023 tarihinde tekrar yola çıkıldı. Dönüş parkurunda 180 kişilik konvoyda eş zamanlı gerçekleşen 3 ayrı kazada yaralanan katılımcıları (4 Kişi)  hastaneye sevk etmek için şehir merkezinde görevli destek ekibimiz vasıtasıyla 112'ye bilgi verilerek en yakın köy olan Çürükbağ köyünde buluşmak üzere ambulansın yönlendirilmesi sağlandı. 2 ayrı ambulansla gerekli ilk yardımları yapılmış şekilde hastaneye sevk edildiler. 3 Eylül 2023 tarihinde saat 17:30 da toplamda 98 km uzunluğundaki parkuru tamamladık ve Şubece böyle kapsamlı bir faaliyette eksikliklerimizi de görme fırsatımız oldu.

TRAC Bergama Şubesi