Eskişehir'de 2022 Afet Tatbikat Yılı çerçevesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 5.2 büyüklüğünde deprem senaryosuna göre gerçekleştirilen tatbikat gerçeği aratmadı.
19 Ekim 2022tarihinde Eskişehir Teknik Üniversitesi İki Eylül Kampüsü'nde düzenlenen AFAD koordinesinde deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikat senaryosuna göre merkezi Tepebaşı ilçesi olan 5.2 büyüklüğündeki depremin ardından, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve İl Afet Müdahale Planı doğrultusunda ekiplerin olumsuzluklara müdahale kabiliyeti test edildi. AFAD koordinesinde gerçekleştirilen tatbikatta; yaklaşık 400 personel, 54 sivil toplum kuruluşunun üyeleri, 69 araç, 1 helikopter ve 70 AFAD gönüllüsü ve TRAC Eskişehir şubesi yer aldı.

Tatbikat çerçevesinde meydana gelen deprem nedeniyle sirenlerin çalmasının ardından, kampüsteki binalarda bulunan öğrenciler acil durum toplanma alanlarına gitti. İl Afet Müdahale Planı'na göre kampüste belirlenen bölgeye arındırma alanları ve çadır kent kuruldu. Senaryoya göre, yangın çıkan binalarda mahsur kalan afetzedeler, itfaiye ve arama kurtarma ekiplerince tahliye edildi. Enkaz altında kalan afetzedeler ise arama kurtarma ekiplerinin nefes kesen operasyonuyla kurtarıldı.

Tatbikat, İki Eylül Kampüsü'ndeki spor salonunda kurulan Eskişehir Alternatif AFAD Merkezi'nden yönetildi. Vali Erol Ayyıldız ve AFAD Başkanı Yunus Sezer, merkezdeki masa başı uygulamasında AFAD İl Müdürü Recep Bayar'dan bilgi aldı. Bilgilendirmenin ardından merkezden ayrılan Vali Ayyıldız ve AFAD Başkanı Sezer, tatbikat sahasında incelemelerde bulundu.

Tatbikata katılan tüm arkadaşlarımıza cemiyetimiz ve şubemiz adına çok teşekkür ediyoruz.

TRAC Eskişehir Şubesi