Bayrak

TRAC MUSTAFA KEMALPAŞA ŞUBESİ EKİBİ YOTA 2019 ETKİNLİĞİNİ TAMAMLADI

  • 27.08.2019
TRAC MUSTAFA KEMALPAŞA ŞUBESİ EKİBİ YOTA 2019 ETKİNLİĞİNİ TAMAMLADI

TRAC Mustafakemalpaşa Şubesi, Takım Lideri Bahattin Alperen YILDIRIM 11.08.2019 Pazar günü, Nisa KUYUMCULAR, Alper Enver USUL ve Mehmet Akif BEKRET 12.08.2019 Pazartesi günü etkinliğe katılarak. YOTA ( Youngsters On The Air) organizasyonunda Türkiye’yi temsilen yerini aldı.

Bu genç üyelerimiz yedi gün süren eğitimci eğitimlerine katılarak sertifikalarını aldılar. Yapılan uygulamalı eğitimler oldukça faydalı oldu. Aldıkları bilgileri ülkemizdeki genç amatörlere ve amatör adaylarına aktarmaya çalışacaklar.

Ülke olarak ilk defa katıldığımız bu organizasyonda oldukça ilgi çekici ve başarılıydık.

               İlk gün Bayrakların takdimi, Takım liderleri toplantıları, odaların ayarlanması yapıldı

              İkinci gün diğer gençlerimizin de katılımı ile başladı. Avusturya 2016 YOTA yaz kampına katılan ekipler böyle bir etkinliğin nasıl organize edileceğine dair bazı bilgiler verdi. Örneğin, bütçe, örgütlenmeye yardımcı olacak araçlar, sponsorların nasıl alınacağı, medya ile nasıl iletişim kurulacağı anlatıldı.   Kampın sponsorluğu Rohde&Schwarz tarafından yapıldı. Katılımcılar amatör radyodaki elektronik ölçümlerin temellerini ve her türlü durumda nasıl kullanılabileceğini öğrendiler. Arızalı transistörlerin nasıl tespit edileceğini gösterme çalışması için bir kit dağıtıldı. Demonte kitleri birlikte lehimleyerek işler hale getirip denemeler yaptılar. Akşam stantlar kuruldu. Herkes ülkesine ait yiyecek, içecek ve kıyafetleri sergiledi. Biz Türkiye olarak götürdüğümüz Baklava, Kemalpaşa Tatlısı ve Lokum ikramında bulunduk. Gece uzun sürdü, stantlarda yapılan ikramların tüketilmesinden sonra gençler doyasıya eğlendiler.

              Üçüncü gün Sabahtan önceki gün yapılan ölçümlerle ilgili çalışmalar yapılırken Eğitimci eğitimleri de tüm hızıyla devam etti. Öğleden sonra Plovdiv’de bulunan Milara Contest Club LZ5R kulübün yarışma istasyonunu gezdirdiler. 30-40 dönümlük bahçe içerisinde 8 adet 40 metrelik kuleler üzerine yerleştirilmiş onlarca anteni hayranlıkla izledik. Tüm kablolar özel kanallar vasıtasıyla yer altına alınmış, Bahçe çok düzenli ve temiz idi. İçeriye girdiğimizde ise şaşkınlığımız bir kat daha arttı En az 10 istasyonun rahatlıkla çalışabileceği bir oda ama ortada herhangi bir kablo falan yok. Yan odada kabloları öyle düzenlemişler ki anlatmam mümkün değil. Odanın girişi üç merdiven çıkıp üç merdiven inerek girilebiliyor. Nedenini sorduğumuzda binayı su basarsa diye aldıkları tedbir olduğunu söylediler. Gençler istasyonlar oturarak çalışmaya başladılar. Çok eğleniyorlardı. Yapılan ikramlardan sonra Krassimir D Petkov’a (K1LZ/LZ1SA )ait Milara Fabrikasına geçtik. Mikro çip ve robotik üretimler yapan fabrikayı gezdik. Bu arada ilginç bir sürpriz yaşadık eski dostumuz Gosho (LZ1ZF) o fabrikadaydı. Fabrikanın Ticaret Müdürü olarak çalışıyormuş. Çok mutlu olduk. Tekrar Sofya yakınlarındaki Hotel Bankya Palaca geri döndük. Gece gençlerin eğlencesi ve havuz sefası müthişti.      

 

                 Dördüncü gün: VHF tel anten imalatının nasıl yapıldığını öğrenen gençler, Uygulamalı olarak bu anteni yaptılar ve test ettiler. Daha sonra ipler, düğüm çeşitleri; amatör telsizcilikte nerelerde ve nasıl kullanıldığı uygulamalı olarak gösterildi.

Öğleden sonra 20 dakikalık bir yolculuktan sonra Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’nın tarihi ve turistik yerlerini gezmeye gidildi. Alexander Nevsky Katedrali, Ulusal Sanat Galerisi, Ulusal Meclis, Tsar Libarator anıtı, Meçhul Asker anıtı, Ulusal Tiyatro, Yeraltı müzesi ve Başkanlık binası gezilen yerlerdendi. Otobüslerimize binerek otelimize döndük. Akşam yine gençlerin partisi ve eğlenceleri devam etti.

                     Beşinci gün önce eğitimci eğitimleri ile başladı. Daha sonra ARDF anlatıldı. Öğleden sonra ARDF uygulamaları arazide uygulamalı olarak gösterildi. Otele döndükten sonra LZ19YOTA çağrı işareti ile CW ve SSB şeklinde çağrılar yapıldı, QSO lar yapıldı.

                      Altıncı gün: VHF ve HF anteni yapımı Fieldday de kullanılan 20 m bandı için tel dipol antenler ve kullanımı anlatıldı. Antenlerin özellikleri ve yayılımları hakkında bilgi verildi. LZ19YOTA çalışması devam etti. Muhteşem bir sihirbaz gösterisiyle devam eden gece veda partisiyle son buldu.

                    Yedinci gün: Aralık ayında Hollanda’da buluşmak üzere vedalaşan gençler yolculuklarına başladılar. Bizde organizasyonu tertipleyen Bulgar ekibine: Başta BFRA başkanı: Viktor Tsenkov (LZ3NN), Panayot Danev (LZ1US) Vesi, Stefan, Rusko, Stoyan, Borislav ve adını bilemediğim Bulgar Radyo Amatörlerine Sonsuz teşekkürler ederiz. Mükemmel bir organizasyondu. Her şey çok harikaydı. Bu arada 7 gün boyunca bizlerden güler yüzlerini eksik etmeyen Hotel Bankya Palaca personeline çok teşekkür ederiz.

         Ekip adına,

 Hüseyin TANKIZ,TA3CE

 

 

            Ekip sorumlusu, değerli üyemiz Hüseyin TANKIZ Bey’in kaleme aldığı yukarıdaki satırlarda çok ilginç bilgiler var.

 

            Ayrıntılara girmeden önce bir tespitimi dile getirmek istiyorum: YOTA 2019 genç Türk Radyo Amatörlerinin Avrupa’nın ve Kuzey Afrika’nın değişik ülkelerinden gelen gençlerle bir araya gelip yaptıkları geniş kapsamlı, ayrıca eğitsel boyuta sahip ilk etkinliktir. Kapsamı itibarıyla TRAC ın Çanakkale ve Gaziantep’te katıldığı AB Projesi etkinliklerinden çok daha geniştir.

 

            En önemli boyutu ise “Eğitmen Eğitimi” boyutudur. YOTA-2019’a katılıp sertifika alan genç üyelerimiz önümüzdeki dönemdeki bir proje çerçevesinde TRAC ın diğer şubelerindeki gençleri eğiteceklerdir. Başka bir deyişle: “Gençler gençleri eğitecek”.

 

            Sonuçta Radyo Amatörlüğünün çok önemli bir boyutu yaşama geçecek.

 

            TRAC Mustafakemalpaşa Şubesi, ARDF’den sonra YOTA konusunda da “Koordinatör” rolünü üstlenmiş oldu böylece.

            Hüseyin Bey’in anlattıkları arasında çok ilginç bir başka nokta var. Dünyanın en “namlı” ileri teknoloji elektronik teçhizat yöneticisi sıfatına sahip Rohde&Schwarz, etkinliğin önemli bir sponsoru.

Bu noktada şu soru akla geliyor: Devasa ARGE Bütçesine sahip böyle bir üretici acaba neden gençlerin eğitimini içeren (ve ilk bakışta “küçük” denebilecek)  böyle bir etkinliğe destek veriyor (Rohde&Schwarz’ın ARRL nin benzeri etkinliklerini de desteklediğini belirteyim bu arada) ? Burada aslında bence “ibretlik” ve ülkemizdeki haberleşme sektörünü ve eğitim kurumlarının dikkatini çekeceğini umduğum bir boyut var.

 

Bulgaristan’da faaliyet gösteren (sahibi Radyo Amatörü olan) bir diğer firmanın da sponsorluk yapması çok akılcı bir yaklaşımın diğer örneği.

 

YOTA-2019 etkinliğine katılan TRAC Mustafakemalpaşa Ekibini kutlarım.

 

TRAC ın bugüne dek afet konusunda yaptığı referans niteliğindeki çalışmalardan sonra, yıllardır özlemini çektiğimiz ARDF ve Gençlerin Eğitimi konusundaki referans niteliğindeki çalışmaların da hızla hayata geçmesini temenni ediyorum. Şubelerimizin YOTA Takımının yapacağı çalışmalara kendi bünyelerindeki gençlerin katılımını, ayrıca ARDF çalışmalarına katılımını teşvik etmesi büyük öneme sahip. Zira ülkemiz Radyo Amatörlüğünde halen gözlemlenen bazı sorunların giderilmesi bilinçli, bilgili, disiplinli ve meraklı bireylerin katılımına koşut.

 

              73!

   Aziz ŞASA,TA1E

TRAC Genel Başkanı