TRAC GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ ONUR KERVANCIOĞLU (TA8RM) MAURİTİUS RADYO AMATÖRLERİ DERNEĞİNİ (MARS) ZİYARET ETTİ

TA8RM ve eşinin Kurban Bayramı tatilini Hint Okyanusundaki Mauritius Adasında (3B8) geçireceğini öğrendiğimde IARU 1. Bölge üyesi Mauritius Radyo Amatörleri Derneği (MARS) ile yazışmayı düşündüm. Onur ve eşinin buna onay vermesi üzerine yazışmayı yaparak kendisinin MARS ile irtibat kurmaktan memnuniyet duyacağını MARS Başkanı Jean Marc MOMPLE’ a (3B8DU)  ilettim. Ziyaret 4 Temmuz 2023 günü gerçekleşti ve bununla ilgili makale MARS Web Sayfasında yayınlandı.

https://3b8mars.org/2023/07/04/visit-of-ta8rm/

Makaleden de kolaylıkla anlaşılacağı üzere, Radyo Amatörlüğünün “Evrensel Dostluk” sloganının çok güzel bir örneği sergilendi ve MARS ile TRAC arasında diyalog kurulmuş oldu.

Mauritius çok güzel bir ülke, ancak konumunun özelliği nedeniyle zaman zaman büyük ölçekli meteorolojik afetlerle baş etmek zorunda kalıyor. Bu nedenle TRAC ile MARS arasında afet haberleşmesi deneyimlerinin paylaşılması büyük olasılıkla gündem maddelerinden birisini teşkil edecek.

Temennimiz ilişkilerin Radyo Amatörlüğünün tüm boyutlarını kapsayacak şekilde gelişmesi. Bu ziyaretin aynı zamanda IARU üyeliğinin ikili ilişkilerdeki önemine örnek teşkil ettiğini düşünüyorum.

Jean MARC dostumuz ve buluşmaya katılan MARS üyelerine elçimize gösterdikleri ilgi ve misafirperverlik için teşekkür ederim.

73!
Aziz ŞASA,TA1E

TRAC Genel Başkanı

 

Başkanımız Sayın Aziz ŞASA’ nın MARS ile kurduğu irtibat ve değerli takdimleri ile yaptığımız ziyarette MARS Başkanı Sayın Jean Marc MOMPLE ile ülkelerimizdeki amatör telsiz faaliyetleri, karşılaştığımız yasal zorluklar, çalışmalarını yürüttüğümüz projeler ve her iki ülkenin karşılaştığı, ileride de tekrar karşılaşılması muhtemel doğal afetlerde haberleşme ile ilgili paylaşımlarda bulunduk. Her ne kadar iki ülke arasındaki uzaklık 8000 km olsa da telsiz amatörlüğü adına sorunlarımız ve paylaştıklarımız aslında ya benzer ya da birbirini tamamlayıcı nitelikteymiş. Yukarıda saydığım konularda kaynak ve deneyim paylaşımları için şifahen söz aldık.

Ayrıca, son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşan ve dünyada da popüler olan OQ-100 uydu haberleşmesi ve FT8 konularında da bilgi alışverişinde bulunduk. Mauritius Telsiz Amatörleri güncel modlar konusunda oldukça yenilikçi ve başarılılar. Ülkemizdeki amatör popülasyonuna oranla sayıca az olan Mauritius Amatörleri’ nin aktif çalışmaları bizlere örnek olacak nitelikte.

Kibar davetleri ve misafirperverlikleri için 3B8BAU Veronique, 3B8DU Jean Marc, 3B8FA Patrice, 3B8HI Francois’ e teşekkürlerimi sunarım.

————————————

After our President Mr. Aziz ŞASA contacted with MARS and his valuable presentations to them, we shared with MARS President Mr. Jean Marc MOMPLE about amateur radio activities in our countries, the legal difficulties we face, the projects we are working on, and communication in case of natural disasters faced by both countries that are likely to be encountered again in the future during our visit to Mauritius.

Although the distance between the two countries is 8000 km, our problems and what we shared about ham radio were actually either similar or collateral to each other. We verbally declared to share resources and experiences vice versa on the issues I mentioned above.

We also exchanged information on OQ-100 satellite communication and FT8, which have recently become popular in our country and popular in the world. Mauritius Radio Amateurs are very innovative and successful in current mods. The active work of Mauritius Amateurs, who are few in number compared to the ham population in our country, will set a reference for us.

I would like to thank 3B8BAU Veronique, 3B8DU Jean Marc, 3B8FA Patrice, 3B8HI Francois for their kind invitation and hospitality.

73 & 88!
Onur KERVANCIOĞLU, TA8RM